Pracownicy Ukraina. Zalety zatrudniania pracowników ze wschodu

Pracownicy Ukraina. Zalety zatrudniania pracowników ze wschodu

Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników z różnych branż. Najbardziej braki pracowników są odczuwalne w fabrykach i na magazynach, gdzie każda para pomocnych rąk jest na wagę złota. Największe zapotrzebowanie jest na pracowników fizycznych. Spowodowane jest ono migracjami młodych Polaków poza granicę naszej ojczyzny.

W konsekwencji coraz więcej przedsiębiorstw jest zmuszone szukać alternatywnych rozwiązań, dzięki którym znajdzie chętnych do pracy. W tym celu obniża się stawiane wymagania i uatrakcyjnia oferty. Działania te nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty. Jako przedsiębiorca powinieneś pomyśleć o zatrudnieniu pracowników spoza Polski. Pracownicy Ukraina i cała reszta pracowników ze wschodu pomoże Ci uzupełnić braki wśród gotowych rąk do pracy.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze wschodu?

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się do zatrudniania pracowników ze wschodu. Nic w tym dziwnego, skoro osoby te często są gotowe do większego zaangażowania w powierzoną pracę. To dlatego, że na Ukrainie i reszcie wschodnich państw, wykwalifikowani specjaliści nie są odpowiednio nagradzani. W zamian za dobrze płatną i stabilną pracę starają się być elastyczni i pracować na różnych etatach – często także decydując się na nadgodziny. Dzięki pracownikom z Ukrainy i reszty wschodu przedsiębiorcy mogą obsadzić wiele tysięcy stanowisk w całym kraju – zarówno niewielkich miejscowościach, jak i również dużych i popularnych miastach.

Zaletą pracowników z Ukrainy jest ich gotowość do podjęcia niemal każdej pracy – zwłaszcza takiej, która dla Polaka wydaje się mało atrakcyjna. Osoby te starają się przy tym pracować bardzo wydajnie, ponieważ chcą na stałe zostać w naszym kraju i sprowadzić resztę swojej rodziny. Perspektywa osiedlenia się w Polsce na stałe motywuje ich do doskonalenia swoich umiejętności oraz podnoszenia kompetencji zawodowych. Ponadto nie zmieniają tak często pracy, ponieważ cenią sobie stabilność zatrudnienia, dzięki temu polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrego pracownika, który jest zmotywowany zostać w firmie na dłużej.

Pracownicy Ukraina, a legalne zatrudnienie

Legalne zatrudnienie wschodniego pracownika nie wymaga konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę. Jedyne co musisz zrobić jako pracodawca, to udać się do urzędu pracy w danym powiecie i złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywanej pracy cudzoziemcowi. Procedura nie jest zatem trudna ani skomplikowana, możesz ją załatwić praktycznie w jedno popołudnie.

Dodaj komentarz