Wybór formy wysyłki w handlu internetowym

Wybór formy wysyłki w handlu internetowym

Każdy, kto chce prowadzić handel internetowy powinien dobrze przemyśleć kwestię wysyłek zamówień. Bez względu na to, czy sprzedaż prowadzona jest przez sklep internetowy czy przez dużą platformę sprzedażową warto zadbać o to, by klienci mieli duży wybór wysyłek oraz korzystne ceny.

Dlaczego wysyłki są tak ważne?

Polacy z każdym rokiem coraz chętniej wykonują zakupy internetowe. Jest to bardzo wygodne, szybkie i często tańsze. Prowadząc internetowy handel warto zdawać sobie sprawę z tego, że wielu klientom bardzo zależy na szybkiej dostawie bo zamówiony przedmiot jest im pilnie potrzebny. Równie istotne dla obiorców jest bezpieczeństwo przesyłek.

To właśnie z obaw o to, że przedmiot może dotrzeć uszkodzony wiele osób ciągle wystrzega się zakupów na odległość takich przedmiotów jak komputery, pralki czy artykuły wyposażenia wnętrz.

Każdy sprzedający powinien bardzo poważnie traktować etap wysyłkowy, bo to od niego w dużej mierze zależy czy klient będzie zadowolony i czy wróci po raz kolejny do sklepu. Trzeba więc pamiętać o tym, by towary wysyłać niezwłocznie, solidnie je pakować i zadbać o to, by klient na każdym etapie mógł śledzić swoją paczkę.

Główne formy wysyłek

Podstawową formą wysyłek w handlu internetowym są oczywiście przesyłki kurierskie. Choć są one jednymi z najdroższych to klienci cenią je najbardziej. Chodzi o to, że przesyłki kurierskie są szybkie i pewne. Zdecydowana większość z nich dociera do klienta na drugi dzień od nadania. Ważną ich zaletą jest także fakt, że klient dostaje zamówienie bezpośrednio do domu i nie musi niczego dźwigać. Tą drogą klienci najchętniej zamawiają przedmioty drogie, duże oraz ciężkie.
Przesyłki kurierskie mogą występować także w formie odbiorów osobistych. Nadal jest to przesyłka kurierska tylko nie jest ona dostarczana bezpośrednio do domu. Po jej odbiór zwykle trzeba udać się do punktu nadań, na pocztę, na stację benzynową albo do sklepu. 


Kolejną forą wysyłek, która bardzo zyskuje na popularności w ostatnich latach są paczkomaty. Jest ich w Polsce obecnie bardzo dużo, nie tylko w miastach ale także w większych wsiach gminnych. Paczkomaty są tańsze od przesyłek kurierskich, nieco wolniejsze ale dają dużą swobodę. Klient swoją paczkę może odebrać o dowolnej porze, nawet w nocy. Z tego powodu przesyłki paczkomatowe szczególnie chętnie wybierają klienci, którzy w godzinach pracy kurierów są poza domem. 


Na koniec zostają jeszcze małe przesyłki listowe na poczcie. Są one najtańsze ze wszystkich form wysyłek jednak nadają się jedynie do małych, płaskich i lekkich przedmiotów. Listy idą niestety bardzo długo i są niewygodne w nadawaniu, bo trzeba tracić czas w kolejkach pocztowych. Niestety poczcie polskiej dość często zdarza się także gubić przesyłki, a proces reklamacyjny jest długi i nieskuteczny.

Przesyłki pobraniowe

Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed udostępnianiem przesyłek pobraniowych. Powodem jest nieodbieranie takich przesyłek przez klientów co powoduje stratę dla nadawcy. Warto jednak zauważyć, że straty z tego tytułu są dużo mniejsze niż potencjalne zyski. Jest wiele osób, które wybierają tylko i wyłącznie przesyłki pobraniowe. W tej grupie są osoby, które boją się zakupów internetowych i nigdy nie płacą przed zakupem. Oprócz tego za pomocą pobrań płacą wszyscy ci, którzy nie korzystają z bankowości internetowej, mają daleko do oddziału albo w ogóle nie posiadają rachunków bankowych.

Czy konieczne jest podpisywanie umów z firmą kurierską?

Jeszcze kilka lat temu związanie się umową z kurierem było jedynym sposobem na tańsze wysyłki. Konieczne było wtedy także deklarowanie wysyłki dużej liczby paczek w danym okresie rozliczeniowym. Dzisiaj można korzystać z tańszych przesyłek na wiele innych sposobów. Gwarantują to na przykład duże platformy sprzedażowe. Oprócz tego można korzystać ze specjalnych wyszukiwarek, które pokażą nam, która firma w danym dniu określoną przesyłkę nada najtaniej. 

Dodaj komentarz