Kredyt we frankach, kiedy przewalutować?

Kredyt we frankach, kiedy przewalutować?

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zdobyły swoją popularność w 2006 roku. Główną korzyścią takiego rozwiązania było dużo niższe oprocentowanie zobowiązania, jak również większa zdolność kredytowa w obcej walucie. Świadomość społeczeństwa w kontekście ryzyka walutowego była znikoma i mało kto wierzył, że kurs franka szwajcarskiego nagle „wystrzeli”. W efekcie tego do końca 2010 roku „sprzedano” kilkaset tysięcy takich produktów kredytowych. Jak się później okazało tani kredy we frankach szwajcarskich stał się zmorą naszych rodaków, gdyż po dwukrotnym wzroście kursu „franka” również tak samo zwiększyły się zaciągnięte zobowiązania. Konsekwencją wzrostu kursu franka szwajcarskiego była utrata zdolności do spłaty raty kredytu, która gwałtowanie wzrosła oraz znaczne przekroczenie wartości zobowiązania względem wartości nieruchomości. Czy warto, mimo wszystko przewalutować kredyt? Kredyt we frankach, kiedy przewalutować?

Kiedy przewalutować?
Przewalutowanie kredytu z punktu widzenia kredytobiorcy byłoby najbardziej korzystne jeśli kurs franka szwajcarskiego wróciłby do wartości kursu z dnia zawarcia umowy kredytowej. Kiedy i czy to nastąpi, w tej chwili nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jest jednak kilka przesłanek, które możemy wziąć pod uwagę i przewalutować kredyt we frankach. Pierwszą z nich jest potrzeba sprzedaży mieszkania, po to by zmienić je na większe. Jeśli tylko wartość kredytu jest niższa od wartości rynkowej mieszkania takie rozwiązanie będzie możliwe. Dzięki temu spłacimy kredyt we frankach i uwolnimy się od zobowiązania. Druga opcja bardziej dla nas korzystna to przewalutowanie kredytu w momencie gdy spłaciliśmy znaczną jego część, przy równoczesnym wzroście wartości mieszkania . W tym przypadku po sprzedaży mieszkania i spłaceniu zobowiązania pozostanie nam gotówka, która może posłużyć na zakup nowej nieruchomości bądź znaczny wkład własny przy próbie jej kredytowania.

Uwolnienie się od kredytu, którego wysokość zmienia się każdego dnia jest ważne z punktu widzenia psychologicznego. Kredyt we frankach odbił się mocno na finansach Polaków oraz ich zaufaniu do instytucji finansowych. Teraz dużo częściej czytamy umowy i podejmujemy decyzje po głębszej ich analizie. Nic nie jest bowiem tak flustrujące jak świadomość, iż po 10 latach spłacania zobowiązania jego wartość zamiast spadać, dwukrotnie wzrosła. Kredyt we frankach, kiedy przewalutować? Po dłuższej analizie możemy podjąć taką decyzję jeśli pojawi się jedna z wymienionych wyżej przesłanek. Pamiętajmy jednak, aby za każdym razem przemyśleć taką decyzję dzięki czemu uchronimy się przed niepotrzebnymi nerwami.

Dodaj komentarz