Praca w banku – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w banku – jak wygląda i czy się opłaca?

W Polsce działa spora ilość dużych banków komercyjnych, a także wiele mniejszych banków spółdzielczych. Łącznie zatrudniają one dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób w naszym kraju – i wciąż poszukiwani są nowi pracownicy (bądź zastępowani dotychczasowi), co widać doskonale po dużej ilości publikowanych ofert pracy.

Osoby potencjalnie zainteresowane takimi ofertami często zadają pytana odnośnie tego, jak taka praca w banku wygląda. Można również spotkać się z zapytaniami w zakresie wynagrodzenia, stabilności zatrudnienia i innych tego typu ważnych kwestii. Na wszystkie najbardziej istotne pytania postaramy się szczegółowo odpowiedzieć w tym artykule – zapraszamy!

Jak wygląda praca w banku?

Bardzo wielu osobom praca w banku może kojarzyć się z pracą bezpośrednio z klientem. W rzeczywistości jednak pracownicy, których widzimy w tak zwanych “okienkach” w banku, czyli doradcy klienta, stanowią jedynie niewielką część osób zatrudnionych przez te instytucje.

Banki potrzebują między innymi wielu pracowników biurowych, którzy nie obsługują klientów bezpośrednio (chociaż oni również są bardzo ważni – szczególnie duży popyt jest na osoby znające dobrze mniej popularne języki obce, takie jak na przykład języki skandynawskie). Można wśród nich wymienić księgowych, analityków, dział HR i prawny czy marketingowców. W praktyce oznacza to, że osoby z bardzo różnorodnym wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym mogą z powodzeniem odnaleźć się w tego typu instytucjach.

Zalety pracy w banku

Bycie zatrudnionym w banku ma sporo zalet. Wśród nich można wymienić przede wszystkim duże możliwości awansu, zmiany stanowiska czy rozwijania się zawodowo. Banki to ogromne instytucje, posiadające wiele działów wykonujących bardzo różnorodne obowiązki, więc możliwości są spore. Jeśli chodzi konkretnie o płacę, to na tę kwestię duży wpływ ma stanowisko, doświadczenie i lokalizacja, natomiast w wielu przypadkach jest ona bardziej niż zadowalająca.

Dodatkowo, praca w instytucjach finansowych, takich jak właśnie banki, jest zazwyczaj postrzegana jako praca stabilna – zarówno przez ogół społeczeństwa, jak i przez same instytucje tego typu. W praktyce oznacza to, że pracownik banku, zatrudniony na podstawę umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, ma spore szanse na uzyskanie korzystnego kredytu gotówkowego (lub innego).

Wiele ofert kredytów można na przykład znaleźć tutaj: https://www.lento.pl/kredyty.html. Oczywiście, dokładne warunki finansowania, a także prawdopodobieństwo otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej będą także zależały od innych czynników. Między innymi od zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Bez wątpienia jednak bycie zatrudnionym w banku jest dobrym znakiem, który świadczy pozytywnie o rzetelności i profesjonalizmie danej osoby.

Dodaj komentarz