Jak wybrać kredyt hipoteczny? Kredyt z doradcą CRBiP

Jak wybrać kredyt hipoteczny? Kredyt z doradcą CRBiP

Marzysz o swoich czterech kątach, ale ogranicza Cię brak pieniędzy? Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt hipoteczny. Jest to najpopularniejsza metoda, która pozwala na sfinansowanie zakupu mieszkania. Należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny będzie z nami na lata. Dlatego wybór odpowiedniej oferty jest niezwykle ważny. Jak wybrać kredyt hipoteczny? Skorzystaj z pomocy eksperta CRBiP. 

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego? 

Kredyt hipoteczny należy do tego rodzaju zobowiązań finansowych, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Co jest niezbędne? Przede wszystkim wkład własny, bez którego uzyskanie kredytu jest niemożliwe. W 2021 roku minimalny wkład własny wynosi 20 proc. Niektóre banki decydują się na udzielenie kredytu po starych wkładach, czyli 10-procentowych. Jednak brakującą kwotę trzeba ubezpieczyć. Nierzadko okazuje się, że w efekcie końcowym oferta jest droższa i nieopłacalna. Starania o kredyt hipoteczny trzeba więc rozpocząć od odkładania pieniędzy na wkład własny. 

Zanim podpiszemy umowę kredytową warto także ocenić swoje możliwości finansowe. I do tej kwestii należy podejść bardzo rzetelnie. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim. Jego spłata może nam zająć nawet 30 lat. W tym czasie nasza sytuacja finansowa może wielokrotnie ulec zmianie i należy to wziąć pod uwagę. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny realnie oceń, czy na daną ofertę Cię stać. Na tym etapie przechodzimy także  do oceny zdolności kredytowej. Składa się na nią nie tylko wysokość Twoich zarobków, ale także rodzaj umowy zatrudnienia oraz stałe koszty związane z utrzymaniem. Przygotowując się do kredytu hipotecznego, warto tę decyzję skonsultować z doradcą kredytowym CRBiP. Ekspert pomoże dopasować ofertę do naszych potrzeb i zadba, żebyśmy wyszli na niej korzystnie finansowo.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego? 

Jak już wspomnieliśmy bardzo ważną kwestią jest wysokość wkładu własnego. W zależności od banku waha się on między 10 a 30 proc. Pamiętaj jednak, że im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu możesz uzyskać. Z większym wkładem własnym możesz także uzyskać większą kwotę kredytu. 

Bardzo ważnym wyznacznikiem atrakcyjności oferty jest także RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten zawiera informację o całkowitej kwocie kredytu w skali rocznej. Składa się na niego oprocentowanie, stopa bazowa WIBOR (niezależna od banku) oraz marża (zależna od banku). Równie ważna jest prowizja, którą bank nakłada za udzielnie kredytu. Ta całe szczęście jest jednorazową opłatą, a jej wysokość określona jest w umowie. 

Wybierając ofertę kredytu hipotecznego koniecznie zwróć uwagę na okres kredytowania i czas trwania zobowiązania. Ważna jest także wysokość rat. Im niższe raty, tym dłuższy będzie okres spłaty. Takie rozwiązanie nie obciąży naszego miesięcznego budżetu domowego, za to całkowity koszt kredytu będzie większy. Z kolei wysokie raty pozwolą na szybkie spłacenie zobowiązania, jednak mogą znacząco odbić się na domowych finansach. 

Dodaj komentarz