Czy praca z pasją jest lekiem na całe zło?

Czy praca z pasją jest lekiem na całe zło?

Hasła „Praca z pasją”, „Zarabianie z pasją” krążą po internecie i co chwila atakują z mniejszą lub większą skutecznością. Ocena wartości jest ciężka – trochę jak z ocenieniem win swojego dziecka. Bo z jednej strony ludzie chcą dobrze powtarzając sobie to hasło. Jednak z drugiej zbyt wiele dobrego nie zdziałają – jedynie przekażą puste, nieprzemyślane, czasem przekłamane zdania.

Często kładzie się dzisiaj nacisk na pasje i zarabianie z pasją jakby rozpoczęcie zarabiania w ten sposób miało wyzwolić od wszystkich problemów. Jakby praca z pasją było lekiem na całe zło – po prostu zaczynasz zarabiać w ten sposób i po kłopocie. Jednak taka wizja nie pokrywa się z rzeczywistością.

Sukces i zarabianie z pasją

Żeby osiągnąć sukces, żeby osiągnąć cele musisz… wiedzieć jak osiągnąć cele i sukces. Pasja nie znajduje się na liście czynników koniecznych do osiągnięcia sukcesu. I wie o tym każdy kto zakończył szkołę – na 99,9% nie kochałeś wszystkich przedmiotów, a część wręcz nienawidziłeś. Jednak zaliczyłeś je, a więc osiągnąłeś pewien cel z nimi związany.

Udało się żyć i działać bez pasji? Tak. Powiesz, że nie znalazłeś w tym działaniu przyjemności, że robiłeś to tylko zmuszony itd. Przyznam Ci rację, jednak czy to sprawiło, że osiągnięcie celu wywołało w Tobie negatywne emocje? Prawdopodobnie i tak cieszyłeś się, mimo że w ogóle Ciebie nie pociągał.

Życie często zmusi Ciebie do realizacji celów i zadań, które Ci się nie podobają, a wręcz przeciwnie. Praca z pasją tego nie zmieni. Pozostaje pytanie, czy zachowasz się jak dzieciak, który oburzony tupie i krzyczy „nie chcę”, czy zrozumiesz, że czasem trzeba przejść przez bagno.

Praca z pasją to droga przyjemności

To kolejny mit, który potęguje poprzedni. Ludzie wierzą, że gdy zaczną zarabiać z pasją, to ich problemy się skończą. Wydaje im się, że zaczną czerpać taką przyjemność z działania, że wszystkie problemy, przeciwności znikną. Jednak szczerze? Nie, tak nie będzie.

Czasem po prostu nie będzie Ci się chciało podnieść z łóżka. Po prostu, złapie Ciebie leń i pragnienie odpoczynku. W innej sytuacji zmęczenie fizyczne da osobie znak i odpoczynek stanie się koniecznością. Takich sytuacji można podać nieskończenie wiele. Jednak zapamiętaj najważniejsze – praca z pasją nie oznacza robienia tego co chcesz i kiedy chcesz.

A poza tym każda pasja ukrywa w sobie kilka aspektów, które Ci się nie podobają. Być może aktualnie znajdujesz się w fazie ekscytacji, bo to nowa pasja i powtarzasz sobie „ona w pełni mi się podoba, nie ma wad”. Jednak wszystko co ja poznałem zawiera w sobie wady, pewne „Ziarna goryczy”.

Po co w takim razie Ci pasja?

Skoro pasja nie usunie w magiczny sposób problemów z Twojego życia. Skoro możesz swobodnie osiągnąć sukces bez pasji, to pewnie zadajesz sobie pytanie – po cholerę mi ona jest? W zasadzie to sam odpowiedz sobie na to pytanie. Po co Ci jest praca z pasją?

W ten sposób znajdziesz swoje indywidualne powody do zarabiania z pasją. Dlaczego ja wybrałem zarabianie z pasją? Powód jest bardzo prosty – pasja i tak znajduje się w moim życiu, więc dzięki zarabianiu na niej mam dodatkowy powód by ją rozwijać. Ponadto ja chcę czerpać przyjemność z pracy a dużo łatwiej to robić gdy coś daje mi przyjemność.

No i dodatkowo osobiście mając do wyboru osobę, która pracuje z pasją i tą dla której praca jest obojętna zawsze wybiorę tą pierwszą. A skoro ja ja wybiorę, to sam chce taką osobą być (ponadto czytałem statystyki, że osoby pracujące z pasją są o wiele wydajniejsze od osób bez pasji).

Dodaj komentarz