Czym są i do czego służą rękawice budowlane?

Czym są i do czego służą rękawice budowlane?

Nawet, jeśli ktoś jest bardzo ostrożny i dokładny, plac budowy to miejsce, w którym często może dochodzić do wypadków przy pracy. Czy to zupełnie przypadkowo, czy z powodu chwili nieuwagi, która zakończyła się tragicznie. Na szczęście jednak istnieje odzież robocza stworzona konkretnie z myślą o takich warunkach, która zapewnia odpowiedni poziom ochrony.

Jej kluczowym elementem są rękawice – przedmiot niezbędny do ochrony dłoni, które są stosunkowo łatwe do uszkodzenia, a jednocześnie w dużej mierze niezbędne do tego typu pracy. Często można natknąć się na frazę rękawice budowlane, ale co ona w zasadzie znaczy? Do jakich właściwie zadań się one nadają i przed czym są w stanie ochronić?

Rękawice budowlane doskonale sprawdzą się przy ciężkich pracach

Wiele osób na budowie wykonuje tak zwane prace ciężkie, w tym między innymi przenosi elementy o dużej wadze. Właśnie dla pracowników tego typu stworzono specjalne rękawice budowlane, które wyróżniają się wytrzymałością i solidnością. Są to z reguły rękawice stosunkowo grube, o długim mankiecie, często wykonane całkowicie lub częściowo ze skóry. Zakres ich ochrony może znacząco różnić się w zależności od modelu.

Zazwyczaj przede wszystkim chronią one przed skaleczeniem czy obtarciem, natomiast niektóre są także na przykład ogniotrwałe. Poszczególne modele różnią się nie tylko spełnianymi normami, ale też między innymi wykorzystanymi materiałami i grubością, więc zdecydowanie warto zapoznać się z opisem produktu przed jego zakupem. Pozwoli to upewnić się, że wybrany został odpowiedni produkt, który zapewni maksymalny poziom bezpieczeństwa w warunkach, w których dana osoba będzie pracowała.

Czy to jedyny typ rękawic występujący na budowie?

Jeśli ktoś miał okazję przebywać na budowie, z pewnością wie, że nie w każdym przypadku sprawdzą się długie, grube rękawice. Niekiedy potrzebna jest większa swoboda ruchu lub wygoda, choćby w przypadku lekkich i mało groźnych prac ogólnobudowlanych. Z tego względu opisany powyżej typ rękawic nie jest jedynym, które można spotkać na placach budowy.

Zobaczmy tam także wiele innych typów odzieży roboczej, w tym właśnie cienkie rękawice powlekane lateksem dla prac lekkich, ale też na przykład rękawice bardziej specjalistyczne, dla spawaczy bądź dla pracowników, którzy obsługują młoty pneumatyczne. Krótko mówiąc, przy wyborze rękawic do pracy należy pamiętać o tym, aby dopasować je do indywidualnych okoliczności. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że rzeczywiście spełnią swoją rolę i zminimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

Dodaj komentarz