Pomoc drogowa czy samodzielne holowanie – co jest lepsze?

Pomoc drogowa czy samodzielne holowanie – co jest lepsze?

Kiedy podczas jazdy zepsuje nam się samochód, konieczne jest odholowanie go do domu bądź do warsztatu. Stajemy wtedy przed poważnym dylematem. Co jest lepsze – holowanie pojazdu samodzielnie czy wezwanie pomocy drogowej?

Nie każdy pojazd może być holowany samodzielnie

Warto w pierwszej kolejności podkreślić, że nie każdy pojazd nadaje się do samodzielnego holowania na lince holowniczej. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez profesjonalnej lawety, do której dostęp ma pomoc drogowa zielonka.

Przede wszystkim auto holowane na lince holowniczej musi mieć sprawny układ hamulcowy, a także światła. Co oczywiste, wiele pojazdów po zderzeniu czy wypadku nie spełnia tego warunku, może się także zdarzyć, że na trasie zepsują nam się hamulce czy światła.

W takim przypadku samodzielne holowanie nie będzie możliwe i konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Nie warto holować samodzielnie pojazdu niespełniającego wspomnianych powyżej wymagań. Nie tylko jest to niezgodne z prawem, a więc, jeśli natrafimy na patrol policji, możemy zostać za to ukarani, ale także, co najważniejsze, jest to niebezpieczne.

Co jest lepsze – pomoc drogowa czy samodzielne holowanie?

Jak już wiemy, pojazd holowany musi mieć sprawne pewne kluczowe elementy. To jednak nie wszystko. Żeby móc samodzielnie holować, potrzebujemy także kilku innych elementów: wytrzymałej i odpowiednio długiej linki holowniczej, odpowiednich oznaczeń, drugiego pojazdu, który pociągnie ten uszkodzony, a także drugiej osoby, która albo będzie holowała, albo siedziała w holowanym pojeździe. Jeśli znajdujemy się blisko domu, być może uda nam się wszystko to uzyskać w krótkim czasie (ponieważ na przykład poprosimy o pomoc członka rodziny bądź znajomego), ale znajdując się w trasie, na przykład na drugim końcu Polski, nie będziemy mieli dużego wyboru.

Ponadto, holowanie samochodu nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza, jeśli jesteśmy niedoświadczonym kierowcą, a pada deszcz lub droga jest oblodzona. Może się zdarzyć, że holując uszkodzony samochód, uderzymy w inny pojazd lub drzewo, tym samym uszkadzając jeszcze bardziej zarówno auto holujące, jak i holowane. Taki problem może przydarzyć się zwłaszcza na dłuższych trasach – niepopełnienie błędu przez kilka kilometrów nie powinno być wyzwaniem dla większości kierowców, ale, kiedy musimy przejechać na przykład kilkaset kilometrów z wakacji do domu, sytuacja stacje się znacznie bardziej skomplikowana.

Dlatego też pomoc drogowa zielonka w większości przypadków będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko usługa zostanie wykonana szybko i bez żadnych komplikacji, ale też nie będziemy musieli się martwić, że pojazdowi coś się stanie. Transportem zajmą się specjaliści, dzięki czemu błyskawicznie dotrze on do wskazanego miejsca.

Dodaj komentarz