Pomoc drogowa czy samodzielne holowanie – co jest lepsze?

Pomoc drogowa czy samodzielne holowanie – co jest lepsze?

Kiedy podczas jazdy zepsuje nam się samochód, konieczne jest odholowanie go do domu bądź do warsztatu. Stajemy wtedy przed poważnym dylematem. Co jest lepsze – holowanie pojazdu samodzielnie czy wezwanie pomocy drogowej?

Nie każdy pojazd może być holowany samodzielnie

Warto w pierwszej kolejności podkreślić, że nie każdy pojazd nadaje się do samodzielnego holowania na lince holowniczej. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez profesjonalnej lawety, do której dostęp ma pomoc drogowa zielonka.

Przede wszystkim auto holowane na lince holowniczej musi mieć sprawny układ hamulcowy, a także światła. Co oczywiste, wiele pojazdów po zderzeniu czy wypadku nie spełnia tego warunku, może się także zdarzyć, że na trasie zepsują nam się hamulce czy światła.

W takim przypadku samodzielne holowanie nie będzie możliwe i konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Nie warto holować samodzielnie pojazdu niespełniającego wspomnianych powyżej wymagań. Nie tylko jest to niezgodne z prawem, a więc, jeśli natrafimy na patrol policji, możemy zostać za to ukarani, ale także, co najważniejsze, jest to niebezpieczne.

Co jest lepsze – pomoc drogowa czy samodzielne holowanie?

Jak już wiemy, pojazd holowany musi mieć sprawne pewne kluczowe elementy. To jednak nie wszystko. Żeby móc samodzielnie holować, potrzebujemy także kilku innych elementów: wytrzymałej i odpowiednio długiej linki holowniczej, odpowiednich oznaczeń, drugiego pojazdu, który pociągnie ten uszkodzony, a także drugiej osoby, która albo będzie holowała, albo siedziała w holowanym pojeździe. Jeśli znajdujemy się blisko domu, być może uda nam się wszystko to uzyskać w krótkim czasie (ponieważ na przykład poprosimy o pomoc członka rodziny bądź znajomego), ale znajdując się w trasie, na przykład na drugim końcu Polski, nie będziemy mieli dużego wyboru.

Ponadto, holowanie samochodu nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza, jeśli jesteśmy niedoświadczonym kierowcą, a pada deszcz lub droga jest oblodzona. Może się zdarzyć, że holując uszkodzony samochód, uderzymy w inny pojazd lub drzewo, tym samym uszkadzając jeszcze bardziej zarówno auto holujące, jak i holowane. Taki problem może przydarzyć się zwłaszcza na dłuższych trasach – niepopełnienie błędu przez kilka kilometrów nie powinno być wyzwaniem dla większości kierowców, ale, kiedy musimy przejechać na przykład kilkaset kilometrów z wakacji do domu, sytuacja stacje się znacznie bardziej skomplikowana.

Dlatego też pomoc drogowa zielonka w większości przypadków będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko usługa zostanie wykonana szybko i bez żadnych komplikacji, ale też nie będziemy musieli się martwić, że pojazdowi coś się stanie. Transportem zajmą się specjaliści, dzięki czemu błyskawicznie dotrze on do wskazanego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.