Międzynarodowy transport zwłok. Niezbędne dokumenty oraz formalności.

Międzynarodowy transport zwłok. Niezbędne dokumenty oraz formalności.

Transport zwłok z zagranicy, to skomplikowany proces, który oparty jest między innymi na licznych dokumentach, oraz specjalnym transporcie, bez którego nie uda się sprowadzić zwłok bliskich. W Polsce, istnieje wiele zakładów pogrzebowych, które prócz organizowania w imieniu bliskich ceremonii, oferują międzynarodowy transport zwłok. Jak wygląda tego typu transport?

Sprowadzanie ciała z zagranicy. O czym należy wiedzieć?

W przypadku śmierci chorego, po za granicami kraju, rodzina, może wystąpić o specjalne pozwolenie, na wydanie oraz transport zwłok. W zależności od kraju, należy skontaktować się z inspektorem sanitarnym oraz konsulem, który wyda owe zaświadczenie. Prócz niego, bardzo ważnym dokumentem, jest akt zgonu, oraz zaświadczenie, iż wybrany zakład pogrzebowy (Kraków polecamy EPITAFIUM), posiada odpowiednio przygotowane karawany, które niezbędne są do transportu.
Zagraniczny transport zwłok, może odbyć się statkiem, samolotem lub specjalnym karawanem. W zależności od środka komunikacji, cena transportu może się różnić, a już na pewno termin przewozu. Aby skrócić procedury, warto powierzyć odpowiedzialność za transport doświadczonym firmą, które nie tylko przewiozą ciało, ale również pomogą w załatwieniu wszelakich pozwoleń, oraz zaświadczeń, niezbędnych do przewozu ciała.

Prócz ciała, transportem objęte mogą być również prochy. Aby móc transportować prochy bliskich, należy okazać zaświadczenie o kremacji, akt zgonu, pozwolenie na wydanie prochów, oraz wskazać firmę, która ma zająć się transportem. W celu bezpieczeństwa, zakład pogrzebowy, zobowiązany jest o wydanie specjalnego zaświadczenia, iż w urnie, znajdują się wyłącznie prochy osoby zmarłej. Istotny jest również materiał, z którego została ona wykonana. Odpowiednia do transportu urna, powinna być metalowa.

Kto może ubiegać się o niezbędne dokumenty, potrzebne do transportu zwłok?

Tak samo jak w przypadku organizacji pogrzebów w Polsce, międzynarodowym transportem zwłok oraz prochów, może zajmować się najbliższa rodzina. Dokumenty i zaświadczenia, wydawane są małżonkom, rodzicom, dzieciom oraz wnuków. W przypadku braku bliskich, o pozwolenia mogą ubiegać się wujostwo i kuzynostwo. Aby ułatwić załatwianie spraw, przełamać bariery językowe, które mogą opóźnić transport, istnieje możliwość upoważnienia zakładu pogrzebowego, który w imieniu bliskim, będzie wnioskować o wydanie wszelakich, niezbędnych dokumentów. Takie upoważnienie, pozwoli również skrócić czas trwania spraw urzędowych.

Cena, jaką należy ponieść, za międzynarodowy transport zwłok, to około 10000 zł. Cena ta, nie obowiązuje wydawanych zaświadczeń, pozwoleń, oraz innych dokumentów, potrzebnych do zorganizowania transportu. W przypadku kremacji, należy również ponieść opłatę w zagranicznym zakładzie pogrzebowym, tak samo jak w przypadku przechowywania zwłok, oraz ewentualnego pobytu i leczenia szpitalnego osoby zmarłej. W razie potrzeby, należy zwrócić się o pomoc do zakładu pogrzebowego, który organizuje transport, pomoże on załatwić wszelakie dokumenty.

Dodaj komentarz