Odpowiedz na 5 pytań i dowiedz się czy Twoja praca jest dla Ciebie dobra

Odpowiedz na 5 pytań i dowiedz się czy Twoja praca jest dla Ciebie dobra

Czy zastanawiałaś się kiedyś jakie czynniki mają wpływ na ludzi, którzy są zadowoleni ze swojej pracy? Czy też chciałabyś odnaleźć satysfakcję z wykonywanego zawodu i budzić się codziennie rano z nieodpartą chęcią do podejmowania kolejnych działań i wyzwań jakie czekają na Ciebie w miejscu pracy?

M. Seligman – amerykański psycholog opracował model PERMA, który przedstawia 5 podstawowych czynników, mające wpływ na nasze poczucie szczęścia zawodowego. Przekonuje on, że niżej wymienione czynniki mogą pomóc nam wyznaczyć drogę w procesie osiągania spełnienia oraz satysfakcji w życiu.

Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz tu dla siebie klucz otwierający drzwi do swojego zadowolenia z pracy. A więc zaczynajmy:

Czy praca którą wykonujesz wzbudza w Tobie pozytywne emocje?

Element ten jest czymś więcej niż tylko uśmiechem na naszej twarzy. Polega to bardziej na zdolności dostrzegania pozytywnej perspektywy każdej sytuacji i zdolności odczuwania emocji w swoim środowisku zawodowym takich jak np. wdzięczność, satysfakcja, przyjemność, inspiracja, nadzieja, ciekawość czy miłość.

Zwróć jednak uwagę na różnicę między odczuwaniem przyjemności a satysfakcją. Przyjemność może być zapewniona przez fizyczne odczucia jak np. dobry posiłek czy długi sen. Z kolei satysfakcję, możesz odczuwać po ukończeniu wymagającego projektu w pracy.

Czy praca którą wykonujesz Cię angażuje?

Ważne jest abyś w swoim życiu znalazła jakąś formę aktywności, projekt czy nawet zawód, który pochłania Twoją uwagę i dodaje chęci do działania. Dla każdej z nas inne formy aktywności przywołują powyżej wymienione odczucia. Może to być np. zawodowy projekt, wolontariat czy hobby jak również jazda na rowerze czy opieka nad dziećmi. Cokolwiek to jest, ważne jest byś miała taką strefę życia, która pozwoli Ci zatopić się w danym momencie.

Pełne zaangażowanie daje Ci możliwość rozwoju swoich umiejętności, uczenie się nowych rzeczy i co najważniejsze powód do wstawania rano z łóżka z ciekawością dziecka i niecierpliwym oczekiwaniem na to co przyniesie nowy dzień.

Czy pracujesz z sympatycznymi ludźmi i masz pozytywne relacje z innymi?

Pozytywne i szczere relacje z bliskimi osobami jest najważniejszym aspektem naszego życia. W związku z tym, że większość czasu w ciągu dnia spędzasz w pracy oraz otaczającymi Cię tam ludźmi, ważne jest aby relacje z osobami pracującymi z Tobą były na pozytywnym poziomie. Ważne również jest to by dbać o jakość i częstość kontaktów z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi, co zapewnia wsparcie oraz minimalizuje nasz strach przed społeczną izolacją.

Czy praca którą wykonujesz pomaga innym i ma dla Ciebie znaczenie?

Dążenie do celu oraz wykonywanie działań, które mogą mieć wpływ na zmianę danej sytuacji, jest kolejnym ważnym czynnikiem o którym warto pamiętać w momencie wykonywania lub poszukiwania swojego wymarzonego zawodu. Odnalezienie sensu w zadaniach, które wykonujemy i zrozumienie szerszej perspektywy oraz dokonywanie czegoś w imieniu większej sprawy, pozwala czerpać większą satysfakcję z codziennych obowiązków jak i zwiększa poziom ogólnego zadowolenia.

Czy wykonujesz pracę w której jesteś dobra i masz możliwość spełniania się w niej?

Posiadanie konkretnych celów i ambicji pomagają w wytyczeniu drogi, która prowadzi do zadowolenia z siebie i ze swoich osiągnięć. Cele te powinny być dla Ciebie osiągalne by w momencie gdy Twoje zamiary zostaną osiągnięte, będziesz w stanie poczuć swego rodzaju dumę oraz spełnienie z realizacji założeń. Posiadanie celów nawet tych najmniejszych jest ważne abyś popychała się codziennie do tworzenia lepszej wersji siebie i była zmotywowana swoimi osiągnięciami.

Musisz jedynie zyskać kontrolę nad własnym czasem i dążyć do zadowolenia z pracy, która ma dla Ciebie znaczenie i w której czujesz, że spełniasz się i tworzysz dodaną wartość dla innych. Tak więc, podsumowując aby zwiększyć swój poziom zadowolenia powinnyśmy zwrócić uwagę na poniższe czynniki w kontekście naszej pracy:

Obecnie w pracy poszukujemy sensu, szansy na zrealizowanie większej idei oraz poczucia samorealizacji. Coraz częściej przestajemy postrzegać codzienną pracę jako wyłącznie sposób na zdobycie środków do życia, gdyż każdego poranka pragniemy czuć radość z rezultatów naszej pracy i satysfakcję z wykonywanego zawodu. Podsumowując praca nie tylko daje nam zabezpieczenie finansowe ale daje możliwości dokonywania czegoś z czym możemy się utożsamić i czerpać radość.

Dlatego już teraz zastanów się czy Twoja praca daje Ci zadowolenie, którego pragniesz?

Wzburzone Wody są miejscem gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące zmiany ścieżki kariery oraz inspirujące historie innych kobiet, które odważyły się podążać swoją wymarzoną ścieżką zawodową i dzielą się swoim doświadczeniem, aby dodać Ci odwagi, wytrwałości oraz uporu w odkrywaniu różnych możliwości zawodowych.

Wszystko po to abyś w pełni wykorzystała swój potencjał oraz odnalazła radość i satysfakcję podczas swojej podróży w trakcie życia zawodowego, bo życie jest za krótkie aby je marnować na pracę, której nie lubimy!

Dodaj komentarz