Oprocentowanie lokat nie należy teraz do najbardziej korzystnych. Średnio klienci mogą liczyć na 3-3,5% w większości banków, ale realne oprocentowanie po odliczeniu podatku oraz wzięciu pod uwagę inflacji wynosi nieco ponad 1%. Właśnie dlatego im niższe oprocentowanie, tym niższe zarobki, a w skrajnych przypadkach można nawet na lokacie stracić!
Dlaczego lokaty są teraz tak mało opłacalne?
Na niskie oprocentowanie lokat obecnie oferowanych przez banki w szczególności wpływają niskie stopy procentowe. Dodatkowo także w bankach nie można już korzystać z popularnych kiedyś lokat antybelkowych, dlatego trzeba liczyć się z podatkiem od zysków. Dodatkowo dochodzi inflacja, która stale obniża wartość pieniądza. Dlatego lokata tak naprawdę nie jest teraz wyjątkowo efektywnym sposobem na pomnażanie swoich środków. Nie oznacza to jednak, że lokaty nie cieszą się już w ogóle popularnością. Trzeba tylko znaleźć dobrą ofertę.
Jak uzyskać lepsze oprocentowanie na lokacie?
Przede wszystkim trzeba przejrzeć różne oferty i nie ograniczać się tylko do swojego obecnego banku. Ranking lokat to najlepsze rozwiązanie – już teraz można sprawdzić aktualne porównanie lokat w rankingach na stronach internetowych, w tym głównie na serwisach poświęconych finansom. Co miesiąc publikowane są aktualne rankingi biorące pod uwagę zmiany w ofertach banków. Sprawdzając je, można od razu sprawdzić, gdzie oprocentowanie i warunki są najbardziej zachęcające.
Drugim pomysłem jest uzbieranie wyższej kwoty – lokaty bankowe na sumy od 10 000, 50 000 czy 100 000 złotych wyróżniają się bardziej atrakcyjnym oprocentowaniem od tych na niskie sumy. Również wyższe oprocentowanie w niektórych bankach jest oferowane tylko na nowe środki – nie te, które już teraz znajdują się na koncie czy lokacie, która niedługo ma się zakończyć.
Zatem niskie oprocentowanie lokat nie sprzyja oszczędzaniu, niemniej jednak jest w stanie zapobiec spadku wartości pieniądza. Dlatego bezpieczne umieszczenie środków na lokacie to i tak dobry wybór.