Ciepły montaż w przypadku okien energooszczędnych

Ciepły montaż w przypadku okien energooszczędnych

Inwestorzy na każdym etapie budowania nowego budynku muszą mierzyć się z różnymi istotnymi decyzjami. Obecnie większość budynków musi być energooszczędna. Oznacza to, że wszystkie decyzje dotyczące budowania ścian budynku czy montowania okien, drzwi czy bramy garażowej musimy zweryfikować z odpowiednimi przepisami dotyczącymi energooszczędności budynku. Jednym z ważnych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła. Producenci stolarki okiennej przy każdym swoim produkcie podają ten parametr. Jest on niezwykle istotny w kontekście budowania energooszczędnego budynku. Jak się jednak okazuje nie tylko kupno odpowiedniej stolarki okiennej ma kluczowe znaczenie. Równie ważne jest, by okno odpowiednio zamontować. Obecnie najbardziej polecanym sposobem montażu jest tak zwany ciepły montaż.

Montaż warstwowy inaczej zwany ciepłym montażem jest to nowa technika montowania stolarki okiennej. Do tej pory okna (polecamy Okno Classic) montowane były za pomocą piany montażowej. Okna takie były dosyć szczelne i miały dobry parametr akustyczny. Okazuje się jednak, że taki sposób montażu nie jest pozbawiony wad. W przypadku okien energooszczędnych montaż na samą pianę sprawia, że po latach okno traci swoje właściwości termoizolacyjne. Zaczynają powstawać mostki termiczne przez które ucieka ciepło z wnętrza budynku. Wówczas do ogrzania domu potrzebujemy o wiele więcej energii. Budynek przestaje być więc energooszczędny. Aby tego uniknąć oprócz piany, w ciepłym montażu używa się dodatkowego zabezpieczenia w postaci specjalnych taśm. Montuje się je zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Na zewnątrz mają za zadanie odizolowanie budynku od złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy mróz. Wewnątrz budynku chronią piankę montażową przed negatywnym działaniem wilgoci, która mogłaby zbierać się z wnętrza budynku i powodować zawilgocenie pianki. Montaż warstwowy zapewnia więc odpowiednią ochronę i warto się na niego zdecydować, jeśli montujemy okno energooszczędne.

Zalet ciepłego montażu jest wiele. Przede wszystkim unikamy powstawaniu mostków termicznych. Wydłużamy również żywotność naszych okien. Kolejnym plusem jest izolowanie wnętrza budynku od wnikania pleśni oraz wilgoci. W domu nie powstają zatem na ścianach nieprzyjemne i niezdrowe zacieki i grzyby. Dzięki dobrej izolacji unikamy sytuacji, w której ciepło ucieka z budynku na zewnątrz. Do minusów montażu warstwowego zaliczyć można większy koszt montażu okien. Wydatek ten z pewnością jednak zwróci się po jakimś czasie i warto się na niego zdecydować.

 

Dodaj komentarz