Kredyty we frankach szwajcarskich

Kredyty we frankach szwajcarskich

Jakiś czas temu te kredyty we frankach, czyli kredyty waloryzowane zgodnie z kursem franka szwajcarskiego były w Polsce popularnymi, bo w przypadku tego kredytu i rata i oprocentowanie były opcjami bardzo atrakcyjnymi. Problem tkwi i tkwił w tym, że nie łatwo przewidzieć to, jak bardzo zmieni się kurs franka względem Polskiej złotówki, a zmienił się on i to w sposób nie korzystny dla ludzi posiadających kredyty we frankach. Mowa tu o tym, że kurs franka względem złotówki podskoczył ( https://pozyczkolog.pl/ ) i to znacząco. Dlatego po jakimś czasie mówiono o pomocy dla frankowiczów, ale tego typu pomoc musi być opcją przemyślaną. Jednym słowem lepiej za pomocą decyzji politycznych spróbować wpłynąć na kursy walut niż rekompensować ludziom ich straty z budżetu państwa, bo to oznacza także koszty dla innych.

Na czym polega ryzyko jeśli chodzi o branie kredytu w obcej walucie?

Branie kredytu w obcej walucie, czyli choćby takie branie kredytu we frankach to rzecz jasna problem dla biorących te kredyty. Najlepiej jest wtedy gdy tego typu kredyt bierze się na skuter elektryczny lub na pralkę, bo te kredyty spłaca się zazwyczaj w kilka miesięcy. Wtedy kursy dwóch walut, takich jak Polska Złotówka i Frank Szwajcarski mogą nie zmienić się w istotny sposób, ale jeśli jest to kredyt na mieszkanie, którego dana osoba będzie spłacać przez ponad dwadzieścia lat to ryzyko drastycznej zmiany kursu jest znacznym. Dlatego te kredyty które spłaca się przez dekady warto barć w rodzimej walucie, bo wtedy nie pojawiają się te nagłe giełdowe ( https://pozyczkolog.pl/ ) zmiany waloryzacji, które są niekorzystnymi. Czasami od tych nieciekawych konsekwencji może uratować konkretną osobę unieważnienie umowy kredytowej i wzięcie kredytu w innym banku, po to by spłacić ten właśnie unieważniony kredyt. Tego typu posunięcie może się udać, ale tylko wtedy gdy dana osoba udowodni to, że dalej sobie nie poradzi z tym spłacaniem kredytu we frankach.

Atrakcyjne oprocentowanie.

Czynnikiem kuszącym jeśli chodzi o kredyty waloryzowane w obcej walucie jest niskie oprocentowanie i niska rata. Problem tkwi w tym, że tego typu korzystne czynniki mogą być jedynie chwilowymi i nawet ta dłuższa analiza kursów walut nie da nam raczej tej pewności finansowej. Dlatego nie warto brać kredytu w obcej walucie, jeśli będziemy go musieli spłacać przez te pięć lat lub dłużej. Nigdy nie możemy być pewnymi tego, że kursy konkretnych walut się nie zmienią, a zapewnienia ekonomistów to jedynie słowa, które nie wpływają na te wahania kursów walut.

Dodaj komentarz