Najczęściej ma charakter biznesowy – oficjalny. Niemniej jednak interesy nie stanowią jedynego celu spotkania. Goście mogą bowiem posilić się drobnymi przekąskami (kanapkami, słodyczami itp.) oraz skosztować różnych drinków. Współcześnie stało się jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych form organizowania przyjęć okolicznościowych. O czym mowa? Oczywiście o koktajl party, czyli krótkim „przyjęciu na stojąco”, podczas którego goście stoją lub chodzą.
Gdy liczy się biznes
Spotkania biznesowe organizowane są najczęściej przez ambasady, instytucje czy biznesmenów i służą nawiązaniu nowych znajomości i kontaktów, dlatego zaproszona jest zazwyczaj bardzo duża liczba ludzi. Warto zatem mieć przy sobie wizytówki, które będzie można wręczyć rozmówcom zainteresowanym współpracą. Goście takiego oficjalnego przyjęcia dostają pisemne zaproszenie, bez którego nie wypada przyjść. Koktajl party ma miejsce najczęściej w godzinach popołudniowych (między obiadem a kolacją) i trwa zazwyczaj dwie godziny.
Koktajl party to zwykle spotkanie od kilkudziesięciu do nieco ponad setki osób, które gospodarz wita przez podanie ręki tuż przy wejściu. W trakcie spotkania podaje się często „Finger Food” – przekąski w ramach szwedzkiego stołu. Uczestnicy częstowani są lekkimi trunkami przez kelnerów, względnie obowiązuje samoobsługowy barek oferujący lampki szampana, wina białego, różowego, czerwonego, koktajle, a również napoje bezalkoholowe. Goście mogą swobodnie się poruszać, gdyż spotkanie odbywa się w pozycji stojącej. Dzięki temu można łatwo się przemieszczać i rozmawiać z wieloma osobami.
Koktajl party to świetna okazja do pozyskania nowych klientów i partnerów biznesowych. Tutaj nie wygłasza się przemówień z reguły, z wyjątkiem przemówienia powitalnego wygłoszonego przez gospodarza. Bywa jednak, że w zależności od okoliczności – rozdanie nagród, zawarcie kontraktu, jubileusz, etc dopuszczalne jest, najlepiej przy zebraniu możliwie licznej liczby gości, wygłoszenie okazjonalnych oracji. Tutaj zawsze obowiązują ubrania wizytowe, ponadto afrontem jest przekroczenie określonej w treści zaproszenia godziny zakończenia eventu. Z przyjęcia można wyjść wcześniej, jednak nie wypada tego robić przed połową imprezy. Niedopuszczalne jest natomiast zostanie dłużej, niż określony na zaproszeniu czas.