Kim jest i ile zarabia makler?

Kim jest i ile zarabia makler?

Kim jest makler?

Makler to osoba pośrednicząca w transakcjach zakupu i sprzedaży towarów, usług lub papierów wartościowych, np. akcji. Czasami mianem maklera określa się brokera, działającego na rynku ubezpieczeń. Maklerzy reprezentują członków giełdy, czyli przede wszystkim firmy inwestycyjne działające we własnym imieniu lub w imieniu klienta. Chętnych do pracy w tym zawodzie jest coraz więcej, ponieważ zarobki maklera potrafią być bardzo imponujące.

Każdy, kto chce zostać maklerem musi zdobyć odpowiedni certyfikat

Można go uzyskać po zdaniu egzaminu organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W zależności od ilości chętnych egzamin na maklera papierów wartościowych odbywa się raz lub dwa razy w roku. Zakres materiału, jaki musi przyswoić osoba chcąca zostać maklerem jest publikowany w Komunikacie Komisji Egzaminacyjnej dla Maklerów Papierów Wartościowych ok. 90 dni przed terminem egzaminu. Obejmuje on dwie części: matematyczną i prawną. Część matematyczna obejmuje takie zagadnienia jak matematyka finansowa, wycena instrumentów pochodnych i udziałowych, wycenę przedsiębiorstw oraz techniki notowań giełdowych. Prawny zakres materiału dotyczy stanu prawnego obowiązującego na miesiąc przed terminem egzaminu. Przyszły makler musi zatem przyswoić wiedzę dotyczącą m.in. wielu ustaw i przepisów.

Egzamin maklerski jest bardzo trudny, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Kiedy uda się komuś zdobyć certyfikat może zacząć szukać odpowiedniego dla siebie stanowiska. Makler zarobki mogą być różne, ponieważ są oni rozliczani z ilości wykonanych transakcji i ich skuteczności. Ponadto to, ile zarobi makler jest uzależnione od sytuacji panującej na giełdzie. Najwyższe zarobki są zatem osiągane przez maklera w czasie hossy, kiedy domy maklerskie hojnie premiują swoich pracowników. Jak to wygląda w liczbach?

Makler zarobki

Maklerzy zarabiają średnio ok. 5000 zł. brutto. Jednak na początku swojej kariery makler zarobki mogą wynieść 2000 zł. brutto. Ta kwota może szybko stać się wyższa, dlatego warto już od początku dać z siebie jak najwięcej. Im więcej pracy włożysz w swoje obowiązki, tym wyższe zarobki osiągniesz. A jest o co się starać, ponieważ zarobki najlepszych maklerów w Polsce w czasie hossy dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak makler zarobki wyglądają nieco inaczej. Miesięczne wynagrodzenie wynosi 6 730 zł brutto. 25% najsłabiej opłacanych maklerów zarabia poniżej 5 120 zł brutto. Natomiast 25% najlepszych maklerów może liczyć na zarobki powyżej 10 940 zł brutto. Najwięcej zarabiają maklerzy pracujący w województwie mazowieckim (średnio 6075 złotych), śląskim (ok. 4765 złotych) i pomorskim (średnio 4600 złotych netto). Niższe zarobki osiągają przedstawiciele tego zawodu pracujący w województwie kujawsko-pomorskim (średnio 3115 złotych), świętokrzyskim (ok. 3000 złotych) oraz lubelskim (ok. 2810 złotych). Biorąc pod uwagę makler zarobki w poszczególnych miastach wyglądają one następująco: najlepiej opłacani są maklerzy z Warszawy, Katowic i Poznania.

Maklerzy poza wypracowanymi zarobkami otrzymują również premie, które niekiedy wynoszą nawet 100 000 zł. Są to oczywiście rzadkie sytuacje, ale nie zmienia to faktu, że są one możliwe. W większości przypadków premia otrzymana przez maklera jest niższa, jednak wciąż zadowalająca i pozwalająca na uzyskanie zarobków wysokości ok. 10000 zł netto miesięcznie.

Czym zajmuje się makler?

Myśląc makler zarobki z pewnością są pierwszą rzeczą, która wpadnie nam do głowy. Wynagrodzenie jest w końcu istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda wymarzona praca, aby się nie rozczarować. Maklerzy w ich legendarnych czerwonych szelkach często pojawiają się w amerykańskich filmach i serialach, gdzie żyją na bardzo wysokim poziomie, a ich praca jest pełna emocji. Z pewnością zastanawiając się nad wyborem zawodu maklera należy w pierwszej kolejności odrzucić takie stereotypy. „Wilk z Wall Street” spowodował ogromny wzrost zainteresowania tą pracą, ale należy pamiętać, że film to nie prawdziwe życie, a nie każdy może być Leonardo di Caprio. Większość maklerów morze tylko pomarzyć o takim stylu życia, jakie prowadziła jego postać. W szczególności odnosi się to do maklerów w Polsce, których nawet najbogatszy odsetek zarabia znacznie mniej niż ich amerykańscy odpowiednicy. Chociaż faktycznie praca maklera wiąże się z emocjami, jest to raczej stres i napięcie, a nie ekscytacja. Każdy błąd maklera może spowodować olbrzymie straty, żyją więc oni pod ogromną presją. Już w młodym wieku łatwo mogą się wypalić, wielu z nich także popada w depresję po pewnym czasie. Jest to wymagający zawód, na który trzeba poświęcić ogromną ilość czasu. Należy się przygotować na to, że ucierpi na tym życie osobiste.

Jaki powinien być idealny makler?

W przypadku zawodu makler zarobki idą w parze z wysokimi wymaganiami, które trzeba spełnić, aby mieć szansę na osiągnięcie sukcesu. Mowa tu nie tylko o konieczności zdania wcześniej wspomnianego egzaminu, ale także o cechach osobowości, jakie koniecznie musi posiadać osoba zainteresowana pracą na tym stanowisku. Jest to jeden z zawodów, w którym liczą się indywidualne uwarunkowania i nie każdy będzie sobie w stanie w nim poradzić, nawet jeżeli będzie posiadał wymaganą wiedzę teoretyczną. Dużo zależy od tego, czy dana osoba zdecyduje się zostać maklerem obsługującym bezpośrednio klientów, czy nadzorującym. Oczywistym jest, że w tym pierwszym wypadku niezbędne będą rozwinięte zdolności interpersonalne, charyzma czy dobra prezencja. Zaś pracując w sekcji nadzorującej przede wszystkim istotny będzie analityczny umysł i zdolność do szybkiego myślenia, a także encyklopedyczna wiedza na temat działania giełdy. Są jednak pewne cechy, które są uniwersalne i potrzebne wszystkim maklerom. Należą do nich odporność emocjonalna i na stres, podzielność uwagi czy dobra pamięć.

Aby dołączyć do grona najlepiej opłacanych maklerów warto już na studiach rozpocząć szukanie pracy. Praktyka albo staż w domu maklerskim to świetna okazja, by zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminu. Ponadto umożliwią ci one zdobycie doświadczenia oraz poznanie ludzi z branży, co w przyszłości może być bardzo pomocne.

Dodaj komentarz