Skąd wziąć pomysł na biznes?

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Człowiek kreatywny ma sto pomysłów na minutę. Ciągle po głowie przewijają mu się pomysły na różne przedsięwzięcia, spędzenie wolnego czasu, zrobienie czegoś dodatkowego w pracy i poza pracą. A kreatywny człowiek, który chce otworzyć biznes ma chyba milion pomysłów na minutę. Jeśli chcemy otworzyć swój własny biznes, trzeba zacząć od pomysłu.Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: co ja właściwie chcę robić w swoim biznesie i co będę oferować? Skąd zatem czerpać pomysły na biznes? Jest bardzo wiele strategii, metod na to skąd taki pomysł wziąć.

Zacznij od doświadczenia.

Pierwszym ze sposobów na odnalezienie pomysłu na biznes jest przeanalizowanie naszego doświadczenia zawodowego. To, co robiliśmy na etacie może bez problemu stać się tym, co będziemy proponować jako przedsiębiorcy. Jak to wygląda na przykładzie. Jeśli pracowaliśmy w pewnej firmie na stanowisku księgowego i posiadamy wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, możemy otworzyć swoje własne biuro rachunkowe. Jeżeli pracowaliśmy jako projektant stron internetowych, możemy otworzyć własną firmę, która będzie oferowała taką usługę. Opieranie się na własnym doświadczeniu jest o tyle łatwe, że znamy już branżę od strony wykonawczej. Jedyne co nam pozostaje to odwrócić swoją rolę i stać się swoim własnym szefem. Nie będzie to łatwe zadanie, ale fundamenty do swojego biznesu mamy i wiemy od czego zacząć.

Z hobby do biznesu.

Jeśli pracowaliśmy na etacie, ale nie wiążemy z tym zajęciem dalszej przyszłości, ale mamy ciekawe hobby po pracy i przynosi nam nawet ono jakieś dodatkowe zyski, warto się zastanowić, czy nie przerodzić pasji na biznes. Oczywiście ważne, aby był rynek na to, czym się zajmujemy w czasie wolnym. Jednak jest duży plus takiego sposobu na znalezienie pomysłu na biznes: będziemy mieć motywację do działania w tym, co lubimy robić. Zanim będziemy startować z własnym biznesem, które do tej pory było naszym hobby, trzeba dokonać analizy rynku, znaleźć potencjalnych klientów oraz powoli rozpracowywać biznesplan, który będzie nas prowadził zwłaszcza na początku drogi biznesowej.

Franczyza, czyli gotowy pomysł na biznes.

Nie jest powiedziane, że pomysł na swoją działalność mamy wymyślić sami. Istnieje przecież na rynku wiele sieci sklepów, restauracji i innych firm, które otwierają swoje placówki w wielu miastach. Może właśnie otwarcie kolejnej placówki znanej już na rynku sieci to będzie idealny pomysł na nasz biznes? Zaletą takiego rozwiązania jest to, że otrzymujemy wszystkie wytyczne na temat prowadzenia takiej placówki. Odpowiednie know-how zostaje nam przekazane na profesjonalnych szkoleniach w kraju lub za granicą. Dostajemy wszystko, co jest potrzebne przedsiębiorcy do prowadzenia biznesu. Jeśli tylko wybierzemy dobrą lokalizację dla placówki, jest bardzo duża szansa, że klienci pojawią się od razu, bo ludzie lubią znane im już marki, ufają im, bo już je sprawdzili. Wadą jest to, że nie jest to pomysł unikalny, ale jeśli nie mamy swojego, jest to bardzo dobra alternatywa do rozpoczęcia swojego biznesu.

Dodaj komentarz