Żeby zgromadzić dodatkowe źródło na realizację własnych celów i marzeń, nie musimy rzucać dotychczasowej pracy. Niekiedy wystarczy dociekliwość oraz determinacja, a do tego laptop lub smartfon i dostęp do internetu. Jak zatem dorobić do podstawowej pensji i gdzie szukać dodatkowych zleceń?
Skąd pomysł, by dorabiać do pensji?
Może okazać się, że nasze obecne zarobki pozwalają zaspokoić tylko podstawowe potrzeby, takie jak czynsz i rachunki, jak również żywność. Jeśli jednak planujemy urlop za granicą, czy też zakup nowego auta, wówczas poszukujemy dodatkowych źródeł dochodu.
Może nas skłonić do tego zmienna sytuacja gospodarcza: rosnące ceny produktów i usług, jak również wysokie raty kredytów hipotecznych. W dodatku tempo wzrostu wynagrodzeń w większości przypadków nie dorównuje szybkości wzrastania kosztów życia.
Może się też okazać, że do poszukiwania dodatkowej pracy skłaniają nas długi. Jeśli nie jesteśmy w stanie pokryć całości naszych zobowiązań finansowych, dobrze rozejrzeć się za dodatkowymi zleceniami. Dzięki nim możemy podreperować nasz domowy budżet i wyjść na finansową prostą.
Jak dorobić do pensji, nie wychodząc z domu
Istnieje dość pokaźna lista aktywności, które mogą przynieść nam dodatkowy zarobek, a do wykonywania których, wystarczy nam jedynie laptop i dostęp do Internetu. Niekiedy nie musimy mieć nawet wieloletniego doświadczenia w danej dziedzinie. Często liczy się skrupulatne podejście i terminowość. Oczywiście trochę wiedzy eksperckiej również nie zaszkodzi. Jeśli więc czujemy się dobrzy w pisaniu, możemy sięgać po oferty dla copywriterów. W Internecie znajdziemy m.in. zlecenia przygotowania krótkich opisów np. do sklepów online, jak również większych zasobów treści, jak np. teksty dla serwisów internetowych czy e-booków. Na ciekawe oferty mogą natrafić również tłumacze, redaktorzy, graficy czy korepetytorzy, którzy wybiorą drogę nauczania przez Internet.
Na wartościowe zlecenia mogą również liczyć programiści. Doświadczeni twórcy stron internetowych czy aplikacji mogą szukać propozycji współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi kontrahentami.
Okazuje się jednak, że wcale nie musimy mieć specjalistycznej wiedzy, bo móc zarabiać bez wstawania z kanapy. Możemy np. stworzyć sklep internetowy z własnymi pracami rękodzielniczymi, które promować będziemy za pomocą platform społecznościowych. Również sprzedaż nieużywanych przez siebie rzeczy na aukcjach internetowych stwarza szansę na dość przyzwoite przychody.
Dorabianie do pensji w świecie offline
Jak dorobić do pensji poza domem? Wśród nas są zapewne i tacy, którzy lubią wyrwać się ze swoich czterech ścian i ruszyć na poszukiwanie zawodowych wrażeń. Również i w tym przypadku możemy liczyć na zajęcia dla wykwalifikowanych specjalistów, jak i osób z mniejszym doświadczeniem. Nauczyciele i korepetytorzy mogą prowadzić odpłatne douczanie stacjonarne, jak również mogą prowadzić dodatkowe szkolenia na różnego rodzaju kursach. Prywatnych lekcji mogą udzielać osoby zajmujące się profesjonalnie sztuką, a zatem artyści malarze, rzeźbiarze czy muzycy.
Rośnie także zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Coraz częściej też właściciele czworonogów poszukują opiekuna dla swojego pupila na czas np. służbowego wyjazdu. Niepełnoetatową pracę możemy znaleźć również w korporacjach taksówkarskich czy jako dostawcy posiłków na wynos. A jeśli chcemy postawić na kontakt z ludźmi, powinniśmy spróbować swoich sił np. w roli kelnera.
Skąd czerpać pomysły i gdzie szukać zleceń?
Jako pierwsze mogą przychodzić na myśl portale dedykowane ofertom pracy. Dlaczego jednak warto rozejrzeć się szerzej? Możemy dołączyć do specjalnych grup w serwisach społecznościowych, gdzie regularnie pojawiają się oferty – tam można znaleźć dodatkową pracę choćby od zaraz. Nie zaszkodzi również odwiedzić co jakiś czas portali aukcyjnych. Część z nich posiada kategorie dedykowane ofertom pracy. Jeśli szukamy pracy w ściśle określonym charakterze, możemy pokusić się o skorzystanie z wyszukiwarki Google i dowolnie modyfikować zapytania, określając własne preferencje dotyczące wysokości wynagrodzenia, miejsca czy charakteru pracy. Niezwykle wartościowym źródłem zleceń są także rekomendacje pochodzące od bliskich i znajomych.