Jak sfinansować przedsiębiorstwo? Sprawdź te źródła

Jak sfinansować przedsiębiorstwo? Sprawdź te źródła

Sposobów finansowania przedsiębiorstw jest wiele. Obecnie oprócz tradycyjnych źródeł finansowania przedsiębiorcy mają dostęp również do tych bardziej nowoczesnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy je bliżej oraz podpowiadamy kiedy szczególnie warto z nich skorzystać.

Źródła finansowania przedsiębiorstw: podział podstawowy

Teoria ekonomii mówi, że źródła finansowania przedsiębiorstw dzielimy na własne i zewnętrzne. Wkład własny, zysk netto, amortyzacja oraz wpływy związane ze sprzedażą majątku firmy to własne źródła finansowania działalności. Do zewnętrznych natomiast należą m.in.:

  • dotacje
  • kredyty i pożyczki
  • leasing
  • faktoring

Dotacja – kiedy warto się o nią starać?

Obecnie częstym źródłem finansowania dla firm są różnego rodzaju dotacje. Warto wykorzystać je, kiedy państwo lub jakaś jednostka chce wspierać biznes, ale przed złożeniem wniosku należy zawsze przeczytać regulamin. Jakie obowiązki wynikają z otrzymania dotacji? Na co powinny być przeznaczone te środki? Jak wygląda rozliczenie dotacji po rozdysponowaniu pieniędzy? Czy niewykorzystane środki trzeba zwracać? Jeżeli tak, to do kiedy? Jeżeli znasz już odpowiedzi na te pytania i nic nie budzi Twoich zastrzeżeń, koniecznie złóż wniosek.

Kredyt i pożyczka – czy zawsze to zło?

Wielu osobom długi w przedsiębiorstwie kojarzą się z trudną sytuacją finansową i zbliżającym się upadkiem. Czy tak jest w istocie? Nie do końca. Długoterminowy kredyt albo pożyczka bankowa może umożliwić ważne inwestycje w firmie, które następnie zaprocentują zwiększonymi zyskami. Jeżeli za pomocą kredytu chcesz podreperować budżet na inwestycje, pozyskiwanie pieniędzy z banków nie będzie błędem. Ważne jest jednak to, aby wcześniej dokładnie skalkulować koszty związane z długiem i jego obsługą.

Leasing – co i jak w praktyce

Ostatnio notuje się też wzrost popularności leasingów – zwłaszcza na samochody. Jest to sposób na to, aby korzystać z różnych rzeczy potrzebnych do prowadzenia działalności bez konieczności ich zakupu. W przypadku aut nowych taki sposób finansowania jest często bardzo opłacalny. W Polsce leasing dzielimy na operacyjny i finansowy – rodzaj ma znaczenie dla księgowości i podatków. Leasingodawca kupuje środek trwały, który wybierzesz i oddaje Ci w użytkownie na pewien okres czasu. Raty, jakie płacisz są mniejsze niż kwota, którą musiałbyś/-abyś przeznaczyć, chcąc kupić daną rzecz. Po okresie zawartym w umowie leasingu możesz, ale nie musisz nabyć ten przedmiot.

Faktoring – gdy masz problemy z kontrahentami

Wśród Twoich kontrahentów znajdują się głównie tacy, którym najwyraźniej nie jest po drodze z szybkim płaceniem faktur i rachunków? Na zapłatę musisz czekać zazwyczaj do końca terminu płatności? W takim razie faktoring może być dla Ciebie. Jest to źródło finansowania przedsiębiorstw, które polega na wykupieniu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorcy. Dzięki temu zyskasz pieniądze wcześniej niż zwykle.

Dodaj komentarz