Wielu przedsiębiorców (czy to potencjalnych, czy już działających) wzdryga się na samo wspomnienie słowa biznesplan, a przecież nie musi on być wcale złem koniecznym. Tworzy się go zazwyczaj na potrzeby wnioskowania o dofinansowanie – czy to z programów rządowych, czy od osób i instytucji trzecich. Może się jednak przydać w wielu innych sytuacjach, bo pozwala “na chłodno” oszacować szanse naszego biznesu na powodzenie i od razu wykryć wszelkie potencjalne problemy. Pisanie biznesplanu sprawia wielu osobom trudności, bo nie są pewne, jak się za to zabrać i co trzeba wtedy wziąć pod uwagę. W takim razie co powinien zawierać biznesplan, żeby był dobry i skuteczny?
Początek zacznij na końcu, czyli streszczenie
Tradycyjnie biznesplan zaczyna się od streszczenia, czyli swoistego podsumowania tego wszystkiego, co będzie można przeczytać w dalszej jego części. Dzięki temu od razu będziemy mogli “sprzedać” nasz pomysł i skłonić czytającego, żeby się z nim dogłębniej zapoznał.
Problem w tym, że trudno streścić coś, czego jeszcze się przecież nie napisało. Wobec tego zdecydowanie warto odłożyć pisanie streszczenia na sam koniec, kiedy zrobiliśmy już całą resztę i mamy z czego czerpać.
W streszczeniu powinniśmy zawrzeć przede wszystkim co jest naszym pomysłem i dlaczego sądzimy, że ma to szanse na sukces. Nie możemy kłamać ani zanadto przesadzać, ale ważne jest, aby przekazać informacje w jasny i ciekawy sposób.
Czym jest charakterystyka biznesu?
Żaden biznesplan nie może obyć się bez charakterystyki biznesu, którą zamieszczamy zazwyczaj zaraz po streszczeniu. Zawiera ona podstawowe dane na temat naszej firmy, takie jak rodzaj spółki, to jakimi środkami już dysponujemy czy kiedy planujemy rozpocząć działalność.
Ważne jest, aby wszystkie te informacje były klarowne, konkretne i wskazane w jasny, łatwy do odczytania sposób.
Co powinien zawierać biznesplan? Zdecydowanie opis tego, co planujemy sprzedawać lub oferować
Oczywistym jest, że w dobrym biznesplanie nie może zabraknąć dokładnego opisu tego, co właściwie nasza firma ma zamiar robić.
Powinniśmy tutaj wskazać, jakie produkty lub usługi planujemy świadczyć. Czy będą one lepsze niż to, co na rynku już istnieje i oferuje to konkurencja? Może bardziej atrakcyjne będą ceny?
Nie warto zanudzać czytelnika trudnymi do zrozumienia aspektami technicznymi, ale zdecydowanie warto o nich wspomnieć, jeśli mogą mieć wpływ na efektywność sprzedaży czy zadowolenie klienta.
Polityka płacowa i kadrowa
Niektóre działalności da się prowadzić jednoosobowo, ale nie zawsze będzie to możliwe. Wobec tego w naszym biznesplanie warto wyszczególnić nasze plany odnośnie pracowników.
Ilu planujemy zatrudnić pracowników szeregowych, a ile pracowników wyższego szczebla? Jakie będą ich pensje i czego będziemy od nich oczekiwać?
W tym miejscu trzeba wskazać także kompetencje i kwalifikacje kadry zarządzającej (czyli między innymi nas samych), które sprawią, że firma będzie dobrze zarządzana i będzie mogła sprawnie funkcjonować.
Analiza konkurencji
Dobrze jest być monopolistą na rynku, ale nie każdy będzie miał taką przyjemność, zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna. Warto wobec tego przeprowadzić dogłębną analizę konkurencji i wyciągnąć jej wnioski.
Ile firm oferuje już to, co my również chcemy zaoferować? Czy jest coś, co pomogłoby nam odciągnąć od nich klientów? Być może świadczą usługi niskiej jakości lub ich ceny są zbyt wysokie. Może się też okazać, że konkurencji jest po prostu zbyt dużo i jest spore prawdopodobieństwo, że nie uda nam się przebić.
Strategia marketingowa
Dobry marketing jest jednym z najważniejszych kluczy do sukcesu w niemal każdej branży. Problem jest jednak w tym, że zazwyczaj nie jest on tani.
Jaki jest nasz pomysł na wypromowanie naszej firmy? Ile chcemy na ten cel przeznaczyć? To wszystko powinno się znaleźć w naszym biznesplanie.
Kwestie finansowe
W biznesplanie po prostu nie może zbraknąć sekcji poświęconej finansom. Powinniśmy w niej zawrzeć środki, które już posiadamy, a także to, jakie czekają nas wydatki.
Jaki będzie prognozowany dochód firmy? Ile produktów musimy sprzedać, żeby wyjść “na zero”, a ile, żeby firmę móc uznać za dobrze zarabiającą?
Co powinien zawierać biznesplan – podsumowanie
Jak widać, odpowiedź na pytanie co powinien zawierać biznesplan jest dość rozległa. Zawierający wszystkie te elementy biznesplan pozwoli nam (i osobom, którym go dostarczymy) dokładnie i precyzyjnie oszacować to, czy nasz pomysł jest wart uwagi i czy w ogóle został dobrze przemyślany. Wobec tego zdecydowanie warto poświęcić czas na to, aby porządnie go dopracować.