Z czego znany jest Płock?

Z czego znany jest Płock?

Płock to miasto na prawach powiatu należące do województwa mazowieckiego. W Płocku zamieszkuje według danych GUS z 2020 roku około 119 tysięcy osób. Z historycznego punktu widzenia warto wiedzieć, że Płock przez blisko 60 lat był stolicą ówczesnej Polski w latach 1079 do 1138. To co dziś jest ważne z punktu widzenia mieszkańca miasta jest to co aktualnie dzieje się w mieście, wiadomości Płock można znaleźć między innymi na portalu wiadomosciplock.pl. Z czego słynie miasto Płock i co szczególnie warto w nim zobaczyć?

​Muzeum Mazowieckie w Płocku

Założone w 1820 roku muzeum na ulicy Tumskiej jest jedną z najstarszych placówek tego typu w całej Polsce. Muzeum znajduje się od roku 2005 w zabytkowej kamienicy mieszczańskiej, a od 2011 roku w sąsiednim budynku, obok muzeum, znajduje się multimedialna ekspozycja „X wieków Płocka”. Jest to unikatowa i niezwykle wartościowa wystawa, którą oprócz samego zwiedzania muzeum warto koniecznie zobaczyć. W głównym budynku muzeum można natomiast podziwiać zbiory historyczne, etnograficzne, numizmatyczne, artystyczne i archeologiczne. Wśród największych ekspozycji znajdujących się w muzeum warto wymienić wystawę obejmującą aż 4 piętra na której można podziwiać sztukę związaną z okresem secesji. Ze względu na dużą ilość miejsc w budynku w których prezentowane są zbiory umożliwiło to na bardziej naturalne przedstawienie przedmiotów codziennego użytku i wyglądu ówczesnego wyglądu pomieszczeń.

​Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

Niewątpliwą atrakcją miasta Płock jest znajdujący się tutaj ogród zoologiczny założony w 1951 roku. Znajduje się na ulicy Norbertańskiej, na wysokiej skarpie wiślanej. Jest to miejsce znane z tego, że przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku miasta. Na powierzchni 17 hektarów można podziwiać ponad 300 gatunków różnych zwierząt, a liczbę wszystkich stworzeń szacuje się na liczbę sięgającą prawie 4 tysiące. W trakcie zwiedzania warto więc mieć w zanadrzu dość czasu, aby w pełni zobaczyć wszystkie elementy tego miejsca. Znajdziemy tutaj między innymi małą dżunglę amazońską, a także mini-zoo przeznaczone dla najmłodszych, gdzie można spotkać się z różnymi zwierzętami w wiejskich zagrodach. Niewątpliwą atrakcją zoo jest ekspozycja akwarystyczna “Wody Świata” uruchomiona w 2017 roku. Można tam, w obszernych akwariach podziwiać faunę polskich wód oraz w osobnych pomieszczeniach i akwariach obejrzeć z bliska zwierzęta wodne pochodzące z praktycznie wszystkich kontynentów na świecie.

Dodaj komentarz