Wszystko co musisz wiedzieć o RRSO

Wszystko co musisz wiedzieć o RRSO

Wszystkie osoby, które chcą wziąć pożyczkę lub kredyt, muszą się zmierzyć nie tylko z oceną zdolności kredytowej, ale także z nowymi pojęciami finansowymi. Zanim więc odwiedzisz jakąkolwiek instytucję finansową warto, abyś wiedział, co oznaczają podstawowe definicje, z którymi z pewnością się spotkasz podczas rozmowy z doradcą finansowym – jedną z nich jest RRSO. Często słyszymy o nim w reklamach produktów finansowych oraz podczas rozmowy o kosztach kredyt. RSSO co to jest i jaki ma wpływ na koszty kredytu? Wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Czym jest RRSO?

RRSO to skrót od słów rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie koszty i opłaty, które musi ponieść kredytobiorca, aby otrzymać kredyt. Dzięki RRSO możesz sprawdzić, czy oferta, którą widziałeś w telewizji lub oferuje Ci pracownik banku, rzeczywiście jest dla Ciebie korzystna. Według prawa instytucje finansowe muszą ujawnić nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie dodatkowe koszty, które wiąż się ze skorzystaniem z danej oferty.

Obliczając rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, bank bierze pod uwagę średnią złożoną stopę procentową w całym okresie kredytowania. Należy pamiętać, że jest to wskaźnik, który podany jest w ujęciu jednego roku. Mając podstawową wiedzę na temat tego, czym jest RRSO możesz porównywać ze sobą oferty różnych instytucji i wybrać tą, która jest najatrakcyjniejsza. Zazwyczaj im wyższy jest wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, tym droższa jest oferta. Zawsze jednak należy dokładnie sprawdzić warunki umowy, ponieważ RRSO nie obejmuje np. kar za opóźnienia w płatnościach czy też niektórych opłat ubezpieczeniowych.

Jak obliczyć RRSO?

Skoro już wiesz RRSO co to jest, to warto wspomnieć o tym, jak oblicza się ten wskaźnik. Niestety jest to dość skomplikowane szczególnie dla osób, które nie są związane z finansami i nigdy tego nie robiły. Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania można wyliczyć przy pomocy kalkulatorów internetowych lub skorzystać ze wzoru RRSO = oprocentowanie % + prowizja % x okres kredytowania (rok/miesiąc) + opłaty podatkowe x 12.

Raty zero procent

Coraz częściej można spotkać się z ratami zero procent – oferują je zarówno banki, jak i sprzedawcy różnorodnych sprzętów na raty. Takie promocje są możliwe i dzięki nim możemy oddać tyle pieniędzy, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy. Należy jednak pamiętać o tym, aby spłacać raty terminowo, ponieważ nawet najmniejsze opóźnienie może sprawić, że warunki rat zero procent, zostaną zerwane.

Dodaj komentarz