Unikalna Marka dla Twojej Firmy : Jak Zabezpieczyć Nazwę Przed Konkurencją

Unikalna Marka dla Twojej Firmy : Jak Zabezpieczyć Nazwę Przed Konkurencją

Podstawa w nowo otwartym biznesie

Co jest podstawą w nowo otwartym biznesie, między innymi dobrej jakości chodliwy towar, reklama np. w mediach społecznościowych, ale równie ważna jest nazwa naszej nowo powstałej firmy. Nazwa powinna być chwytliwa, wpadająca w ucho. Wyobraźmy sobie sytuację że wpadłeś na dobry pomysł i niepożądana osoba usłyszała twoje plany na biznes, co zrobić by ktoś przed nami nie skorzystał z naszego pomysłu, naszej inwencji twórczej i nazwy firmy ?

Jak zastrzec nazwę firmy ?

Zastrzeżenie nazwy firmy to ważny krok w procesie zakładania biznesu. Pozwala to na zabezpieczenie nazwy przed użyciem przez innych przedsiębiorców i ułatwia budowanie rozpoznawalności marki. Aby zastrzec nazwę firmy, należy przejść przez kilka kroków.

1. Sprawdzenie dostępności nazwy

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wybrana nazwa firmy jest już zarejestrowana przez innych przedsiębiorców. Najlepiej jest to zrobić za pomocą Ministerstwa Sprawiedliwości, które posiada wykaz zarejestrowanych nazw firm. W zakresie swoich usług, Ministerstwo udostępnia system CEIDG-1, który umożliwia szybkie sprawdzenie dostępności nazwy firmy.

2. Przygotowanie dokumentów

Po upewnieniu się, że wybrana nazwa jest dostępna, należy przygotować dokumenty obejmujące wniosek o zastrzeżenie nazwy. Formularz ten może być pobrany ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i jest dostępny w wersjach online jak i papierowej. Wniosek powinien zawierać takie informacje jak nazwa firmy, dane przedsiębiorcy, jego numer NIP i REGON.

3. Złożenie wniosku w urzędzie

Po przygotowaniu dokumentów, trzeba udać się do urzędu, w którym zostanie złożony wniosek o zastrzeżenie nazwy firmy. Wniosek można również złożyć online za pomocą systemu CEIDG-1. Jedną z podstawowych zalet składania wniosku w formie elektronicznej jest szybkość potwierdzenia oraz mniejsze koszty związane z całością procesu.

4. Opłata za zastrzeżenie nazwy

Opłata za zastrzeżenie nazwy jest zależna od formy prawnej wybranej przez przedsiębiorcę. W przypadku osób fizycznych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, koszt zastrzeżenia nazwy wynosi 100 zł. W przypadku spółek, opłata może wynosić od 200 do nawet 600 zł.

5. Zastrzeżenie nazwy

Po złożeniu dokumentów i opłaceniu opłaty, wniosek zostanie rozpatrzony przez urząd. W przypadku zaakceptowania nazwy firmy, zostanie zarejestrowana w systemie CEIDG-1, co oznacza, że nazwa jest zarezerwowana dla przedsiębiorcy, który złożył wniosek.

Podsumowanie

Zastrzeżenie nazwy firmy to ważny krok w procesie zakładania biznesu. Dzięki temu decyzją niezagrożone jest wykorzystanie przez innych przedsiębiorców nazwy firmy, a zarejestrowana nazwa ułatwia budowanie rozpoznawalności marki i odróżnienie jej od innych przedsiębiorstw na rynku.

Dodaj komentarz