Sterowanie dronem za pomocą telefonu

Sterowanie dronem za pomocą telefonu

Drony

Drony są to niewielkie urządzenia, dzięki którym możemy robić piękne zdjęcia czy tworzyć niepowtarzalne filmy z perspektywy lotu ptaka. Na początku miały służyć wyłącznie do celów rozrywkowych. Z czasem stały się sposobem na tworzenie profesjonalnych zdjęć, filmików lub do innej pracy zarobkowej. Aby pilotować drona należy posiadać specjalny pilot, ale czasem wystarczy zainstalować specjalną aplikację na telefon lub komputer. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu osób korzystających z drona.

Obecnie drony są to bezzałogowe statki powietrzne. Podlegają one określonym przepisom prawa lotniczego. W związku z tym należy pamiętać, że o ile korzystamy z niewielkiego sprzętu nie musimy posiadać licencji. Musimy mieć również drona w zasięgu wzroku. Dron o wadze ponad 600 gramów nie może latać w obszarze miejskim. Równie ważna jest odległość od zabudowań oraz od zgromadzeń – musi bowiem wynosić minimum 100 metrów. W Polsce istnieje również kilka miejsc, w których nie możemy poruszać się dronem. Z tego względu powstała aplikacja pokazująca, czy dany obszar na którym chcemy polatać znajduje się w strefie bez ograniczeń dla ruchu powietrznego. W innym przypadku grozi nam mandat.

Sterowanie dronem z telefonu

Najwygodniej lata się dronem przy pomocy panelu sterującego. Składa się on z nadajnika sygnału, joysticków oraz dodatkowych przycisków funkcyjnych. Jednym z najbardziej popularnych i polecanych dronów są drony autel. Sa jednak sytuacje, gdy nie chcemy korzystać z aparatury sterującej lub nie mamy do niej dostępu. Możemy wówczas sterować dronem przy pomocy telefonu. Do tego celu należy użyć specjalnej aplikacji. Należy ją ściągnąć na telefon i skonfigurować się ze swoim dronem. Dobrze jest też sprawdzić czy dany producent drona udostępnia swoją własną aplikację do tego celu. Obecnie coraz więcej producentów tworzy swoje własne, autorskie aplikacje do sterowania dronami. Po zainstalowaniu aplikacji i połączeniu obu sprzętów możemy przystąpić do lotu. Warto wspomnieć, że widok panelu sterującego może nieco różnić się od tego na panelu stacjonarnym. Sterowanie dronem z poziomu aplikacji w telefonie jest zdecydowanie trudniejsze i nie jest polecane dla osób całkowicie początkujących. Nie należy też się zrażać w przypadku początkowych niepowodzeń. Z pewnością po kilku godzinach będziemy w stanie sterować dronem tak samo umiejętnie jak przy pomocy panelu sterującego.

Sterowanie dronem z komputera

Teoretycznie sterowanie dronem przy pomocy komputera jest możliwe. Aby móc to robić należy przede wszystkim sparować oba urządzenia ze sobą. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a efekt jaki uzyskamy raczej nas nie zadowoli. Z pomocą komputera możemy bowiem tylko wystartować, wylądować oraz obrócić dronem o 360 stopni. Jest to zdecydowanie za mało, by móc cieszyć się w pełni funkcjonalnością naszego sprzętu. Dlatego choć istnieje taka możliwość, jest to raczej niepopularny i niepolecany sposób sterowania dronem.

 

Dodaj komentarz