Od czego zacząć, zakładając firmę budowlaną?

Od czego zacząć, zakładając firmę budowlaną?

Jednym z ciekawych pomysłów na założenie własnej działalności jest otworzenie firmy budowlanej. Budownictwo to jedna z branż, która nieustannie się rozwija. Można się wyspecjalizować w jednej z wielu gałęzi budownictwa lub działać kompleksowo, żeby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe klientów.

Firma budowlana – co trzeba wiedzieć na początek?

Pierwszym krokiem, który warto podjąć podczas zakładania firmy, jest przygotowanie odpowiedniego biznesplanu. Tego typu działanie pozwoli przedsiębiorcy oszacować koszty i potencjalne zyski. Przygotowanie tego typu dokumentacji może być też niezbędne, gdy przedsiębiorca będzie starał się o dotację. Należy tutaj uwzględnić warunki rynkowe oraz obrane strategie zarządzania. Warto umiejętnie zbadać rynek przed podjęciem decyzji o specjalizacji lub zakresie działań przedsiębiorstwa. Zakup ciężkiego sprzętu to na początek niezwykle poważna decyzja.

Jakie czynności trzeba wykonać, zakładając firmę?

Do otworzenia firmy budowlanej nie trzeba żadnych dodatkowych uprawnień, certyfikatów czy zaświadczeń. Znajomość branży będzie jednak niezbędna, gdyż pozwoli przedsiębiorcy poruszać się po rynku, negocjować stawki oraz zatrudniać wykwalifikowanych budowlańców. O tym, jak założyć firmę budowlaną, można dowiedzieć się w internecie lub Urzędzie Pracy.

Pierwszy krok podczas zakładania firmy budowlanej to jej zarejestrowanie. Wymaga to złożenia wniosku do KRS. Trzeba ustalić, jaką formę prawną będzie miało przedsiębiorstwo.

Formy prawne przedsiębiorstw:

  • Jednoosobowa Działalność Gospodarcza
  • Spółka Kapitałowa
  • Spółka Osobowa
  • Spółka Cywilna

W zależności od rodzaju własności i sposobu prowadzenia firmy, należy zarejestrować jej odpowiednią formę. Wykonując proces rejestracji, trzeba też wybrać odpowiednie kody PKD. Znajdują się one w działach 41 i 43. Dotyczy to budownictwa oraz prac specjalistycznych. Niezbędne jest też zgłoszenie przedsiębiorstwa do urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłości będzie to wymagane także w sytuacji, w której będzie się zatrudniało pracowników.

Maszyny budowlane – nie tylko formalności

Dla każdej firmy budowlanej kluczowy jest sprzęt. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się wyłącznie pracami remontowymi i wykończeniowymi musi posiadać zapas narzędzi ręcznych, a także elektronarzędzia potrzebne do pracy. Stawianie domów często wymaga sprzętu ciężkiego – koparek, ładowarek, betoniarek i innych. Oprócz opłat administracyjnych i skarbowych warto przewidzieć również koszt zakupu maszyn oraz uposażenia dla pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom sprzętu, który pozwoli na ochronę ich zdrowia podczas pracy. Na placu budowy często są to wzmocnione buty, kaski oraz kamizelki odblaskowe.

Dodaj komentarz