Jak dopasować rozmiar pościeli do wieku dziecka?

Jak dopasować rozmiar pościeli do wieku dziecka?

Wybór łóżeczka dziecięcego jest zawsze sporym wyzwaniem. Musimy bowiem zdecydować się na odpowiedni rozmiar łóżka, wybrać materac oraz odpowiednią pościel. Jeśli chodzi o rozmiary łóżeczek dla dzieci możemy wybierać spośród kilku rozwiązań.

Jaki rozmiar pościeli dla niemowlaka?

Dla najmłodszych niemowlaków można wybrać najmniejsze łóżeczka, które nazwane są dostawkami. Są to łóżeczka, które montujemy do jednego z boków naszego łóżka. W ten sposób możemy mieć swojego malucha przy sobie przez całą noc i jednocześnie nie martwić się, że go przygnieciemy lub uderzymy przez sen. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na początek, jednak takie łóżeczko sprawdzi się tylko do pewnego momentu. Dostawki są bowiem niewielkich rozmiarów i około szóstego miesiąca życia naszego dziecka musimy zdecydować się na kupno kolejnego łóżeczka.

 

Standardowe łóżeczko dziecięce ma rozmiar 120×60 cm. Jest to najczęściej wybierany rozmiar, nie jest bowiem ani za mały ani za duży. Warto jednak wiedzieć, że na takie łóżeczko pasuje pościel o nieco większej szerokości niż łóżeczko – pościel 120×90. Jeśli wybierzemy większe łóżeczko musimy wówczas kupić odpowiednio większą pościel 100×160. Taka pościel będzie służyć przez wiele lat i warto w nią zainwestować.

Jaką pościel dla dziecka wybrać?

Wybierając pościel dla dzieci 100×160 musimy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Najlepiej wybierać spośród materiałów naturalnych, które nie uczulają wrażliwej skóry malucha. Takim materiałem jest bez wątpienia bawełna, która jest przewiewna, przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu w czystości.

 

Bawełnę można bowiem prać w wysokich temperaturach, co jest niezwykle istotne przy higienie niemowlaków i młodszych dzieci, które nie mają jeszcze odporności na większość drobnoustrojów. Pościel powinno się prać w specjalnych proszkach przeznaczonych do prania ubranek i pościeli dla dzieci. Takie proszki mają odpowiednie składy, są zwykle hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry małego dziecka. Pościele powinniśmy zmieniać dosyć często i z tego względu warto zaopatrzyć się co najmniej dwa komplety pościeli. Przy najmłodszych pociechach niezbędne jest również prasowanie pościeli, choć oczywiście warto to robić zawsze.

 

W ten sposób materiał staje się jeszcze bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Dzieci w łóżeczkach spędzają znaczną część dnia dlatego tak istotne jest, by zapewnić im odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Dobrze dobrana pościel będzie sprawiała, że dziecko obudzi się wypoczęte i szczęśliwe.

Dodaj komentarz