Gdzie sprawdzić czy jestem w KRD?

Gdzie sprawdzić czy jestem w KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej, w którym przechowywane są informacje na temat dłużników z naszego kraju. Wiele osób czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada negatywny wpis na tej stronie, a warto kontrolować co jakiś czas tę sytuację. Jak sprawdzić czy jestem w KRD i gdzie można to zrobić?

Gdzie sprawdzić czy jestem w KRD?

Negatywny wpis na nasz temat w Krajowym Rejestrze Długów może nieść za sobą kilka nieprzyjemnych konsekwencji. Przede wszystkim w momencie, gdy będziemy ubiegać się o kredyt lub pożyczę, to nasz wniosek może zostać odrzucony, ponieważ jesteśmy dla banku niewiarygodnym kredytobiorcą. W KRD pojawiają się tylko negatywne wpisy na temat osób prywatnych i firm dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie, czy nie znajdujemy się na liście dłużników.

Na szczęście sprawdzanie, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów, nie jest trudne i można to zrobić w wygodny sposób. Nie powinieneś mieć więc problemów ze sprawdzeniem, czy jesteś wpisany na listę dłużników. Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę KRD i założysz na niej konto. Podczas rejestracji należy uzupełnić kilka podstawowych danych, a następnie zweryfikować swoją tożsamość. Jest to niezbędne, aby później zalogować się na swoje konto. Weryfikacje możesz przejść na dwa sposoby. Pierwszy polega na wysłaniu skanu dowodu osobistego, a drugi na dokonaniu przelewu o wartości 1 zł na podany numer bankowy. W przypadku wysłania skanu dowodu na weryfikację trzeba będzie poczekać ok. 24h, jeśli więc zależy Ci na czasie, lepiej będzie jak wyślesz szybki przelew, a weryfikacja zajmie tylko kilkanaście minut. Gdy Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana, możesz zalogować się na swoje konto i sprawdzić, czy na stronie znajdują się negatywne wpisy na Twój temat. W tym celu musisz wybrać opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów” i wnioskować o raport. Z raportu dowiesz się, czy jesteś na liście dłużników, ilu masz wierzycieli i jaka jest ewentualna kwota zadłużenia.

Skoro już wiemy jak sprawdzić czy jestem w KRD to warto pamiętać o tym, dlaczego tak ważne jest robienie tego co jakiś czas.

Po co sprawdzać swoją obecność w Krajowym Rejestrze Długów?

Warto przynajmniej raz na pół roku sprawdzić raport z oficjalnej strony KRD. Nie tylko skontrolujemy czy nie zostaliśmy wpisani do rejestru, ale także będziemy wiedzieć, czy nikt nie wziął pożyczki na nasze dane i czy nie zapomnieliśmy o spłacie jakiejś należności. Możesz to zrobić w łatwy sposób, praktycznie za darmo dlatego nie warto tego rezygnować.

Dodaj komentarz