Buty do golfa – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Buty do golfa – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Z czym kojarzą ci się buty do golfa? Pewnie, tak samo jak i większości ludzi, z Tigerem Woodsem. Przeciętny człowiek nie wie za dużo o budowie takich specjalistycznych butów, ich funkcji, ani jak dużą rolę odgrywają w samym golfie. Co tak naprawdę odróżnia buty golfowe od zwykłych halówek? Jak się okazuje, całkiem sporo.

Budowa buta

Patrząc na dolną część buta golfowego, od razu można dostrzec charakterystyczne kolce, nazywane profesjonalnie “spike”. Ich funkcją jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności do trawiastego terenu, na którym prowadzone są rozgrywki. Ważnym aspektem budowy podeszwy jest także jej sprężystość, to już jest jednak kwestia indywidualna – niektórzy zawodnicy wolą twardsze podeszwy, inni wolą miększe. Wybranie miększej podeszwy wydaje się być mimo wszystko mądrzejszym wyborem, ponieważ zapewnia ona wysoki komfort podczas przemieszczania się po polu golfowym. Tradycyjny but golfowy wiązany był klasycznie, na sznurowadła; dzisiaj jednak odchodzi się od tego rozwiązania, na rzecz systemu BOA – składającego się z niewielkiego pokrętła, i przymocowanych do niego linek. To rozwiązanie zapewnia stałą pozycje stopy w bucie, i zapobiega poluzowaniu. Cholewka powinna być także wodoodporna, aby zapobiec dyskomfortowi spowodowanemu mokrym, i tym samym cięższym obuwiem. Wodoodporność to jedna z ważniejszych cech budowy, ze względu na częstą obecność porannej rosy podczas rozgrywek na polu.

Wpływ butów na skuteczność zawodnika

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać że w golfie pracują głównie górne partie ciała, w rzeczywistości jednak nogi są tak samo ważne dla prawidłowego uderzenia. A co jest podstawą dla dobrej pracy nóg? Zgadza się – idealnie dobrane obuwie. Golf to sport, w którym liczy się precyzja, a nawet niewielkie odchylenie stopy może skutkować zupełnie innym miejscem wylądowania piłki. Mowa tutaj o przekładzie milimetrów na metry. Profesjonalni golfiści mają średnio osiem, do dziesięciu par na sezon, ze względu na to, jak szybko zużywają się nawet najlepsze buty. To w pełni pokazuje, jak istotnym czynnikiem są dla nich buty.

Jak widowiskowe są buty do golfa?

Z powyższego opisu można wysnuć wnioski, że są one niezwykle modernistyczne po względem wyglądu, i na pewno zwrócą uwagę każdego przechodnia. Realia są jednak zupełnie inne. Mimo swoich specjalistycznych funkcji, buty do golfa wyglądają dokładnie tak, jak zwykłe tenisówki, czyli niezbyt ciekawie. Niektóre buty np. Nike, prezentują wysoki poziom, jeśli chodzi o estetykę wykonania, jednak kupując je z myślą o profesjonalnej grze lepiej skupić się na bardziej praktycznych aspektach budowy.

Dodaj komentarz