Biznes oparty na franczyźnie

Biznes oparty na franczyźnie

Biznes oparty na franczyzie to typ prowadzenia działalności gospodarczej bazujący na współpracy dwóch podmiotów. Podpisując umowę franczyzy określane są role każdej ze stron. Dowiedz się więcej na temat tego typu biznesu.

Biznes franczyza

Biznes franczyza jest świetnym początkiem jeżeli działanie w samodzielnym, własnym biznesie jest jeszcze za wczesne dla nas. Własny biznes, który tworzymy od samych podstaw to konieczność doskonałej znajomości na rynku, orientowanie się w wielu prawach oraz przepisach.

Umowa franczyzy podpisywana jest miedzy odrębnymi przedsiębiorstwami lub podmiotami, które nie są zależne od siebie. Franczyzodawca oraz franczyzobiorca stanowią odrębne i indywidualne jednostki zarówno pod względem finansowym jak i prawnym. Umowy franczyzy dokonuje się pisemnie.

Franczyza daje możliwość prowadzenia własnego biznesu pod znanym szyldem innej marki. Franczyzodawca, na mocy umowy, daje franczyzobiorcy model prowadzenia biznesu, który został przez niego opracowany.

Otwierając franczyzę musisz pamiętać, że jest to rodzaj własnej działalności, więc musisz posiadać umiejętności zarządzania zespołem pracowników, wiedzieć jak wygląda prowadzenie sklepu oraz starać się pozyskać nowych klientów. Dodatkowe usługi oraz wsparcie marketingowe to często elementy umowy franczyzy. Korzystasz z nazwy handlowej i musisz dawać wsparcie sieci.

Franczyza usługowa

Franczyza usługowa należy do modelu współpracy, w którym franczyzobiorca świadczy swoje usługi na zasadzie know-how przekazanego przez franczyzodawcę, Oznacza to, że wykorzystuje doświadczenie ze sprawdzonego pomysłu oraz używa znaku handlowego lub nazw swojego franczyzodawcy. Na tej zasadzie działają w Polsce np. sklepy Żabka.

Umowa z franczyzą zabezpiecza franczyzobiorcę zapewniając mu dostęp do gotowego planu przedsiębiorcy, który prowadzi sieć. Na franczyzobiorców czeka opracowana oferta, produkty oraz sprawdzona i rozpoznawalna reklama. Jedynie do ich zadania należy znalezienie odpowiedniego miejsca pod lokal. Franczyzobiorcy mogą również skorzystać ze szkolenia wdrażającego pod okiem franczyzodawcy.

Dziedzinami, w których dużą popularnością cieszy się ten typ jest m.in hotelarstwo, turystyka oraz gastronomia.

Korzystanie z gotowego biznesplanu pozwoli na uniknięcie błądzenia w systemach prawnych. Jeżeli boimy się otworzyć od razu swojej działalność jest to świetna okazja na wdrożenie się w świat biznesu i sprzedaży oraz nabranie doświadczenia.

Otwarcie od początku swojego przedsiębiorstwa nie jest łatwe. Zostań franczyzobiorcą i zdobądź umiejętności w branży.

Dodaj komentarz