Audyt energetyczny – na czym polega i kiedy trzeba go wykonać?

Audyt energetyczny – na czym polega i kiedy trzeba go wykonać?

To, w jaki sposób mieszkanie lub dom będzie ogrzewane i termoizolowane znacznie wpłynie nie tylko na komfort termiczny mieszkańców oraz rachunki za ogrzewanie. Te kwestie są również istotne pod kątem dbałości o środowisko naturalne i zmniejszania swojego negatywnego wpływu na nie, wynikającego z ogrzewania nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wiele osób nie ma dużego pojęcia na tematy związane z ogrzewaniem czy ogółem termoizolacją (i ciężko tego od nich wymagać, ponieważ są to bardzo złożone dziedziny), powstały takie usługi, jak audyt energetyczny. Na czym on dokładnie polega? W jakich sytuacjach najczęściej się go wykonuje (i czy warto to zrobić)? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Na czym polegają audyty energetyczne i kto je wykonuje?

Omawiany audyt polega na zapoznaniu się z całą dokumentacją dotyczącą aktualnego stanu budynku, jeśli chodzi o ogrzewanie (m.in. rachunków za ogrzewanie, dokumentów dotyczących posiadanych kotłów czy pieców), a następnie przygotowaniu zaleceń dotyczących tego, w jaki sposób można zmodernizować nieruchomość, aby była ona nowoczesna, bardziej energooszczędna i wydajna, a przy tym lepsza dla środowiska naturalnego.

Audyt energetyczny to proces, którego przeprowadzeniem powinni zajmować się jedynie certyfikowani specjaliści. Poprawne zebranie wszystkich danych i ich późniejsze przeanalizowanie, po czym wyciągnięcie prawidłowych wniosków wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Przed zleceniem komuś wykonania takiego audytu warto więc sprawdzić, czy dana osoba lub firma posiada odpowiednie kwalifikacje.

Wyczerpujący, profesjonalny audyt energetyczny Kraków można zlecić tutaj: https://www.ceb.com.pl/audyt-energetyczny-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-krakow/. Należy pamiętać, że skuteczny, dobrze przeprowadzony audyt może na dłuższą metę oznaczać oszczędność energii cieplnej, więc jest to zdecydowanie sprawa, na którą należy zwrócić dużą uwagę.

Kiedy trzeba wykonać audyt energetyczny?

Takie audyty można, a w zasadzie nawet powinno się wykonywać w przypadku ocieplenia i ogółem termomodernizacji budynku, szczególnie, jeśli na te działania ma zostać przyznana dotacja. Warto wiedzieć, że, jeśli chodzi o audyt energetyczny Czyste Powietrze (czyli program oferujący dofinansowania do działań związanych z termomodernizacją nieruchomości) pozwala na pokrycie nawet 100% jego kosztów.

Zdecydowanie warto więc skorzystać z nadarzającej się okazji i przeprowadzić taki audyt bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Trzeba przy tym pamiętać, że, jak wspomniano już powyżej, audyt powinien przeprowadzać certyfikowany specjalista – w przeciwnym wypadku nie tylko może zostać popełniony błąd, ale też organ przyznający dotację może uznać, że audyt nie został przeprowadzony w pełni prawidłowo i nie kwalifikuje się do refundacji.

Dodaj komentarz