Jak skutecznie zarządzać zespołem w swojej firmie?

Jak skutecznie zarządzać zespołem w swojej firmie?

Zatrudniasz pracowników? Chcesz nimi dobrze zarządzać? Nie jest to proste, ponieważ każdy pracownik to osobna historia, charakter. Im więcej pracowników, tym nieco trudniej nimi zarządzać. Ponadto między nimi istnieje jeszcze współpraca oraz relacja, o którą musisz zadbać, by pracownicy byli wydajni. Pamiętaj, że każdy pracownik ma też swój nastrój i swoją historię. Czasem emocje biorą górę, czasem ktoś ma gorszy dzień. W zarządzaniu zespołem warto zwrócić i na to uwagę. Jednak gdzie jest granica?

Bądź oparciem

Dla pracownika najlepsze miejsce do pracy to takie, w którym czuje się on bezpiecznie. Nie przychodzi do pracy zestresowany i zasmucony. Jak możesz to osiągnąć? Będąc dla swojego pracownika oparciem. Odpowiadaj na jego pytania i wątpliwości, prowadź, gdy czuje się niepewnie. Zarzucenie go odpowiedzialnością, bez dobrego przygotowania, to coś co może go zablokować. Jeśli pracownik czuje wsparcie, to zacznie czuć się bezpiecznie, a dzięki temu będzie mógł się rozwinąć w Twojej firmie. Co za tym idzie, będzie pracował na rozwój Twojej firmy.

Hierarchia w firmie

Wbrew pozorom luźne stosunki w pracy nie tylko pomagają, ale mogą być problemem. Pracowni musi czuć się bezpiecznie, ale także jasno wiedzieć za co i przed kim odpowiada. Niepewność, wielu szefów, z czego każdy mówi co innego, nie wpływają dobrze na efektywność pracy. Dobre zarządzanie zespołem to też odpowiednia hierarchia. Jeśli masz pod sobą zespół 40 ludzi, nie dasz rady sam nimi zarządzać – musisz mieć pomoc. Tutaj struktura hierarchii sprawdzi się idealnie.

Doceniaj i nagradzaj

Ludzie uwielbiają być doceniani i nagradzani. Nie szczędź pochwał publicznie, a jeśli zwracasz uwagę rób to na osobności. Pracownik, który zostanie doceniony, będzie czuł zobowiązanie wobec Ciebie, dlatego też warto nie szczędzić pochwał, szczególnie jeśli praca została wykonana bardzo dobrze. Taki pracownik dodaje skrzydeł i czuje sens swojej pracy. A nie ma nic lepszego, niż poczucie misji i sensu w tym, co się robi.

W dzisiejszych czasach zarządzanie zespołem wydaje się prostsze, jednak nie do końca takie jest. Pamiętaj, że podstawą do dobrego zarządzania zespołem jest to, być takich pracowników dobrze zrekrutował. Jeśli wybierzesz osoby z natury leniwe, negatywne to żaden sposób zarządzania nimi nie pomoże Ci ich zmienić. Jeśli pracownik ma chęci, Ty masz dobre nastawienie – możecie razem zdziałać naprawdę wiele. Rozmawiaj ze swoimi pracownikami i ich słuchaj uważnie, a będą Ci wdzięczni i będą pracować dla Twojej firmy długie lata.

Dodaj komentarz