Na co zwracać uwagę, kupując sprzęt laboratoryjny?

Na co zwracać uwagę, kupując sprzęt laboratoryjny?

Wszelkiego rodzaju probówki, szkła laboratoryjne, materiały filtracyjne, sprzęt ochronny i wiele więcej — trudno wyobrazić sobie pracę laboratoriów (a także wielu firm prowadzących działania produkcyjne lub badawcze) bez tych elementów wyposażenia. Co dość oczywiste, laboratoria nie produkują ich na własną rękę, a pozyskują od zewnętrznych dostawców. Jak nie popełnić błędu przy składaniu zamówienia, aby cieszyć się najwyższą jakością produktów?

Co wziąć pod uwagę, zaopatrując się w sprzęt laboratoryjny?

Zaopatrywanie się w sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne to chleb powszedni dla wielu firm w Polsce. Chociaż na pierwszy rzut oka produkty oferowane przez poszczególnych producentów (i, co za tym idzie, dystrybutorów), mogą wydawać się niemal identyczne, to w praktyce różnica jest często mocno odczuwalna.

W związku z tym, szukając optymalnego dostawcy tego typu produktów, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, jakimi certyfikatami spełnionych norm (np. dotyczących systemu zarządzania jakością) może się on pochwalić. Warto także zweryfikować, jak długo działa i jak kształtują się opinie dotychczasowych klientów. Nie bez znaczenia jest także to, jak szeroka jest jego oferta. Zwłaszcza, jeśli firma ma często zapotrzebowanie na bardziej niszowe produkty, bądź zależy jej na dużej możliwości wyboru, a nie bycie ograniczonym do wąskiej puli producentów.

Najlepiej postawić na sprzedawcę, który ma własny magazyn. W ten sposób przede wszystkim skróci się czas oczekiwania na otrzymanie produktu (a często nie ma czasu do stracenia i kluczowe jest, aby sprzęt dotarł jak najszybciej), a do tego będzie się mieć pewność, że był on magazynowany w warunkach spełniających wszelkie niezbędne standardy (o ile oczywiście ma się do czynienia z wiarygodnym, rzetelnym dostawcą, który kładzie duży nacisk na jakość świadczonych usług i oferowanych towarów).

Wyposażenie laboratorium a szkolenia produktowe

Zastosowanie części sprzętu laboratoryjnego jest stosunkowo proste (dla osób, które pracują w tej branży i mają już pewne doświadczenie), natomiast w niektórych przypadkach, np. wejścia na rynek ciekawych nowinek, sytuacja nie będzie taka prosta. Na pomoc przychodzą tutaj dostawcy, którzy oprócz sprzedaży towarów oferują także szereg szkoleń produktowych.

W ten sposób można szybko i skutecznie przeszkolić pracowników z bezpiecznego użytkowania danego elementu wyposażenia, opierając się na informacjach z wiarygodnego, pewnego źródła. Często takie szkolenia odbywają się zdalnie, co pozwala na wygodne uczestnictwo niezależnie od lokalizacji firmy.

Dodaj komentarz