Zajęcie komornicze – co ono obejmuje i jak się przed nim chronić?

Zajęcie komornicze – co ono obejmuje i jak się przed nim chronić?

Bez wątpienia zajęcie komornicze jest w każdym przypadku bardzo stresujące i niekomfortowe. Warto natomiast wiedzieć, że istnieją pewne ograniczenia w działaniach komornika, które sprawiają, że pewnych przedmiotów czy środków po prostu nie może on zająć. Osoby, które znają swoje prawa, mogą więc przynajmniej częściowo wyjść z opresji i polepszyć swoją sytuację. W takim razie, co obejmuje zajęcie komornicze (a czego zająć nie można) i w jaki sposób można się przed nim bronić?

Co obejmuje zajęcie komornicze, a czego nie?

Zajęcie komornicze obejmuje nieruchomości i wartościowe ruchomości będące własnością dłużnika. Oznacza to, że komornik może zająć dom lub mieszkanie, samochód, sprzęt elektroniczny, cenne dzieła sztuki, biżuterię i nie tylko. Może także odbierać środki z wynagrodzenia, emerytury czy konta bankowego, ale obowiązuje w tym przypadku tak zwana kwota wolna od zajęcia. Istnieje ona, aby zapewnić, że osoba będąca przedmiotem zajęcia komorniczego nie zostanie pozostawiona bez jakichkolwiek środków do życia.

Nie licząc wspomnianej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, jest z niego wyłączona tylko wąska grupa przedmiotów, uznanych za mało wartościowe lub niezbędne dłużnikowi do normalnego funkcjonowania. W tej grupie znajdują się między innymi bielizna i codzienne ubrania, zapas opału i jedzenia niezbędny dłużnikowi i jego rodzinie, wystarczający na okres jednego miesiąca, a także przedmioty niezbędne do nauki czy dokumenty osobiste. Komornik nie może zabrać także świadczeń socjalnych, na przykład 500+.

Jak bronić się przed egzekucją komorniczą?

Jakiekolwiek próby fizycznego powstrzymywania komornika przed zajęciem nieruchomości lub ruchomości (bądź ukrywania ich) są niezgodne z prawem. Jeśli dłużnik będzie utrudniał komornikowi działania, może on wezwać policję i na przykład w jej asyście doprowadzić do wyważenia drzwi, w przypadku, gdyby dłużnik nie chciał wpuścić go do nieruchomości. Takie działania, jak celowe przekazywanie wartościowych przedmiotów lub nieruchomości w darowiźnie lub sprzedawanie ich po zaniżonej cenie również są nielegalne i komornik może doprowadzić do tego, że takie transakcje stracą ważność.

Czy istnieje zatem jakiś legalny sposób na obronę przed egzekucją komorniczą? Można na przykład założyć specjalne konto do płatności socjalnych, dzięki czemu komornik nie zabierze ich przez przypadek z głównego konta bankowego. Zawsze można też spróbować pójść na ugodę z wierzycielem, ponieważ to on decyduje, z jakich ruchomości, nieruchomości czy wynagrodzeń będą ściągane należności. Przede wszystkim trzeba znać swoje prawa i w przypadku, gdy komornik je łamie (na przykład zajmując ruchomości, które w rzeczywistości nie należą do dłużnika, a na przykład do jego współlokatora czy właściciela nieruchomości, którą dłużnik wynajmuje), podejmować odpowiednie kroki.

Dodaj komentarz