Przepisy na ciasta – sekrety dobrego ciasta drożdżowego

Przepisy na ciasta – sekrety dobrego ciasta drożdżowego

Sekrety dobrego ciasta drożdżowego

Jak wiele zastosowań ma ciasto drożdżowe można przekonać się wyliczając jakie smakołyki można z jego udziałem upiec. Najpopularniejsze zastosowanie, ciasto drożdżowe znalazło do pieczenia: chleba, bułek, rogalików, placków z serem lub owocami, kulebiaków, makowców, pączków, jagodzianek, racuchów, oponek, pizzy, pasztecików, chaczapuri itp.

Nawet jeśli ktoś nie bardzo przepada za plackiem drożdżowym, upieczonym zgodnie z tym co zawierają przepisy na ciasta drożdżowe, to już po pizzę chętnie sięgnie o pączku nie wspominając.

Co kryje w sobie ciasto drożdżowe?

Fermentacja drożdżowa to główna i najważniejsza przyczyna powstawania ciasta drożdżowego. Kiedy do mąki doda się rozczyn drożdży, sporządzony na bazie wody czy mleka i wszystko się dokładnie wymiesza to wewnątrz tej mieszanki zaczynają zachodzić wspaniałe reakcje nadające ciastu drożdżowemu pulchności i sprężystości. Drożdże do swojego wzrostu potrzebują cukru, a ten pozyskują z mąki, która zawiera w swoim składzie skrobię będącą bazą do prawidłowej fermentacji.

Proces fermentacji sprawia powstawanie dwutlenku węgla, który ulatniając się powoduje powstawanie pęcherzyków rozpychających ciasto. Dobre drożdże pracujące w temperaturze 35 stopni mają maksymalnie 85 minut na przeprowadzenie całego procesu fermentacji. Jest to ważna wskazówka podczas wykonywania ciasta drożdżowego, której przestrzeganie pozwala na uzyskanie idealnego ciasta.

Jaka jest najlepsza mąka na ciasto drożdżowe

Przepisy na ciasta zawierają najczęściej jaki rodzaj i jaki typ mąki jest najbardziej korzystny dla danego rodzaju ciasta. Na ciasto drożdżowe najlepsza będzie mąka pszenna TYP 550. Jeżeli ciasto ma posłużyć do wypieku chleba wtedy najlepsza będzie mąka pszenna TYP 750.
Mąka powinna być sucha o temperaturze odpowiadającej tej panującej w pomieszczeniu w którym będzie sporządzane ciasto. Przed użyciem mąkę dobrze jest przesiać przez odpowiednie sito. Przesianie jest istotne ponieważ pozwala na rozpulchnienie mąki, która często długo przechowywana potrafi się mocno „zbić”.

Tłuszcz w ciastach drożdżowych

Tradycyjny bogaty placek drożdżowy wymaga zastosowania tłuszczu. Jeśli przepisy na ciasta zawierają masło, najlepiej je dodawać do ciasta w końcowej fazie wyrabiana i w postaci płynnej o letniej temperaturze. Stosując masło do ciasta drożdżowego na placki, uzyska się bardzo dobry efekt w postaci maślanego smaku i zapachu. Jeśli ciasto przygotowywane jest na bułki masło można zastąpić innym tłuszczem np. smalcem, olejem itp.

Cukier do słodkich ciast drożdżowych

Piekąc placki drożdżowe można do ciasta dodać cukier biały lub brązowy. Można też cukier zastąpić miodem, melasą, glukoza lub fruktozą. Najlepszy i najbezpieczniejszy jest jednak zwykły cukier. Pod żadnym pozorem nie należy stosować sztucznych słodzików, ponieważ są to chemiczne substancje mogące zakłócić proces wzrostu ciasta.

Sól

Z solą w przypadku ciasta drożdżowego należy podchodzić bardzo ostrożnie. Normalnie sól jest czynnikiem hamującym procesy fermentacyjne, dlatego sól jeśli wymagają tego przepisy na ciasta powinna być dodawana na samym końcu jego wyrabiania.

Woda lub mleko

Do prawidłowego wykonania ciasta drożdżowego niezbędna jest woda lub mleko. Jeden lub drugi z tych składników pomocny jest w uzyskaniu rozczynu drożdży oraz pozwala w swobodnym wyrabianiu ciasta. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mleka, należy pamiętać, aby dodając je, było ono letnie i nie przekraczało temperatury 35 stopni.

Dodaj komentarz