Handel obwoźny – czy to trafiony pomysł na biznes?

Handel obwoźny – czy to trafiony pomysł na biznes?

Osoby, które pragną zadebiutować w biznesie często na początku szukają dobrego pomysłu na działalność, którą można rozpocząć w miarę szybko, bez dużych inwestycji i bez konieczności nabywania uprawnień czy koncesji. Dobrym pomysłem na pierwszy biznes może okazać się handel obwoźny.

Na czym polega handel obwoźny?

Handel obwoźny występuje najczęściej w formie sprzedaży bezpośredniej na stoisku, które zlokalizowane jest na bazarze miejskim albo na targowisku. Występować może on także w innych odmianach kiedy to sprzedawca na przykład dostarcza warzywa bezpośrednio pod dom albo wtedy gdy ktoś handluje okazjonalnie na takich imprezach jak dożynki czy odpusty. Najczęściej jest to jednak handel na targowiskach czy w pobliżu giełd samochodowych. Ważne jest by zawsze handlować w miejscach do tego przeznaczonych bo za nieuprawniony handel na ulicy w Polsce nakładane są wysokie kary.

Jakie towary można sprzedawać w ramach handlu obwoźnego?

Wybór towarów jest naprawdę duży i każdy może znaleźć coś dla siebie. Na polskich targowiskach najwięcej jest żywności i artykułów ogrodniczych. Oprócz nich znajdziemy stoiska z odzieżą, obuwiem, biżuterią, firanami, pościelą, artykułami rowerowymi czy wikliniarskimi. Targowiska mogą być dobrym miejsce do sprzedaży dla osób, które oferują używaną odzież albo rękodzieło. Oczywiście trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia.

Zawsze trzeba sprawdzać regulamin danego targowiska aby wiedzieć, jakie artykuły nie są w danym miejscu dozwolone. Bardzo często jest na przykład zakaz handlu bronią czy zwierzętami domowymi. Jeśli zaś chcemy handlować artykułami spożywczymi, takimi jak na przykład warzywa musimy mieć zgodę stacji sanitarnej a handel prowadzić w wyznaczonych strefach.

Na czym polega prowadzenie handlu obwoźnego?

Aby móc handlować na targowiskach w większości przypadków należy zarejestrować działalność gospodarczą. W niedługim czasie konieczne będzie także posiadanie kasy fiskalnej. Aby móc rozstawić się ze stoiskiem w danym miejscu trzeba do określonej godziny uiścić opłatę targową. Prowadzenie takiej działalności wiąże się z posiadaniem choćby niewielkiej powierzchni magazynowej.

Towary zwykle nabywane są w dużych centrach hurtowych, od producentów, w mniejszych hurtowniach oraz przez Internet. To co jest niezbędne do prowadzenia takiego handlu to duży samochód, stoły, wieszaki i namiot handlowy. Działalność na bazarach miejskich ma charakter całodzienny natomiast na targowiskach handluje się we wczesnych godzinach rannych, we wszystkie dni tygodnia.

Czy handel obwoźny jest opłacalny?

Handel na targowiskach może być opłacalnym zajęciem jednak jest to praca ciężka i wymagająca. Myli się także każdy, kto sądzi, że nie są tu potrzebne żadne umiejętności. Handlowiec powinien nauczyć się negocjować ceny i warunki z dostawcami oraz przede wszystkim rozmawiać z klientami. Kluczowa jest tu właściwa ekspozycja towarów i trafny ich dobór. Handel na targowiskach wiąże się także z dużymi niedogodnościami.

Na targowisko zwykle trzeba dojechać określoną liczbę kilometrów. Praca rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo około godziny piątej rano. Co najmniej jeden dzień w tygodniu trzeba poświęcić na wyjazd w celu pozyskania dostawy towaru. Dużym minusem są także warunki pogodowe. Gdy jest zimno handel idzie bardzo słabo albo wcale. W miesiącach zimowych trzeba liczyć się z koniecznością zawieszenia działalności.

Z drugiej zaś strony ważnym atutem takiej pracy jest duża niezależność. Na co dzień jedynym obowiązkiem handlowca jest zapłacenie opłaty targowej a poza tym sam decyduje on o kształcie swojej pracy. Może wyjeżdżać na dowolne targowiska, kończyć pracę o wybranej porze lub okresowo w ogóle z niej zrezygnować. 

Dodaj komentarz