Czy warto suplementować witaminy dla psa?

Czy warto suplementować witaminy dla psa?

Znaczenie suplementów diety dla człowieka jest dla większości z nas oczywiste. Konieczność uzupełnienia określonych składników odżywczych nie dotyczy jednak tylko ludzi. Zwierzęta również bardzo często potrzebują suplementacji. Ważne jest jednak, aby była ona dobrana do ich potrzeb.

Czy witaminy dla psa są niezbędne?

Suplementy nie są potrzebne dla wszystkich dorosłych psów, zwierząt właściwie się rozwijających, odpowiednio karmionych. Suplementacja bez konsultacji z lekarzem weterynarii może wręcz zaszkodzić pupilowi i wpłynąć niekorzystnie na jego organizm. Ważne jest więc w tym przypadku zachowanie bardzo dużej ostrożności. Konieczność podawania psu witamin powinien wskazać weterynarz. Punktem wyjścia do suplementacji powinno być badanie psa i określenie jego potrzeb. Witaminy dla psa bywają jednak bardzo potrzebne, szczególnie w przypadku szczenią, suczek po porodzie (kiedy w okresie karmienia mogą się u nich pojawić niedobory), psów po okresie intensywnego wzrostu, przechodzących rekonwalescencję czy psów starszych.

Witaminy C? Witaminy B? Czego potrzebuje pies?

Psy potrzebują wszystkich witamin: rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K oraz rozpuszczalnych w wodzie witamin C i B. U zdrowych psów, które mają właściwą i pełnowartościową dietę, nie pojawia się zapotrzebowanie na dodatkową suplementację. Jeśli jednak pies przez jakiś czas był źle karmiony, przeszedł poważny zabieg, chorobę albo suczka karmiła młode, mogą się pojawić niedobory, które trzeba uzupełnić. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, że pies potrzebuje konkretnej witaminy. Odpowiedź na pytanie, co trzeba suplementować, powinny dać szczegółowe badania. Warto jednak wiedzieć, że witamina A odpowiada za prawidłowy wzrok, od niej także zależy stan psiej sierści i skóry, jak i odporność organizmu. Witaminy D i K wpływają na gospodarkę fosforanowo–wapniową, stan kości i mięśni. Witamina E to z kolei silny antyoksydant, który wspiera układ rozrodczy.

Jak wybrać preparat witaminowy dla psa?

Nie ma jednego uniwersalnego preparatu witaminowego dla psa. Starsze psy na przykład potrzebują najczęściej witaminy C i E, suczki w okresie rozrodczym mogą potrzebować kwasu foliowego. Dla szczeniąt w okresie intensywnego rozwoju istotne są przede wszystkim witaminy D i K. Zawsze jednak warto wykonać badania, skonsultować się z weterynarzem. Nie warto także kupować przypadkowych preparatów, a zamiast tego postawić na produkty od uznanych producentów, którzy gwarantują dopracowane suplementy najwyższej jakości.

Dodaj komentarz