Lipiec 30, 2019 admin 0Comment

Kim jest makler?

Makler to osoba pośrednicząca w transakcjach zakupu i sprzedaży towarów, usług lub papierów wartościowych, np. akcji. Czasami mianem maklera określa się brokera, działającego na rynku ubezpieczeń. Maklerzy reprezentują członków giełdy, czyli przede wszystkim firmy inwestycyjne działające we własnym imieniu lub w imieniu klienta. Chętnych do pracy w tym zawodzie jest coraz więcej, ponieważ zarobki maklera potrafią być bardzo imponujące.

Każdy, kto chce zostać maklerem musi zdobyć odpowiedni certyfikat

Można go uzyskać po zdaniu egzaminu organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W zależności od ilości chętnych egzamin na maklera papierów wartościowych odbywa się raz lub dwa razy w roku. Zakres materiału, jaki musi przyswoić osoba chcąca zostać maklerem jest publikowany w Komunikacie Komisji Egzaminacyjnej dla Maklerów Papierów Wartościowych ok. 90 dni przed terminem egzaminu. Obejmuje on dwie części: matematyczną i prawną. Część matematyczna obejmuje takie zagadnienia jak matematyka finansowa, wycena instrumentów pochodnych i udziałowych, wycenę przedsiębiorstw oraz techniki notowań giełdowych. Prawny zakres materiału dotyczy stanu prawnego obowiązującego na miesiąc przed terminem egzaminu. Przyszły makler musi zatem przyswoić wiedzę dotyczącą m.in. wielu ustaw i przepisów.

Egzamin maklerski jest bardzo trudny, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Kiedy uda się komuś zdobyć certyfikat może zacząć szukać odpowiedniego dla siebie stanowiska. Makler zarobki mogą być różne, ponieważ są oni rozliczani z ilości wykonanych transakcji i ich skuteczności. Ponadto to, ile zarobi makler jest uzależnione od sytuacji panującej na giełdzie. Najwyższe zarobki są zatem osiągane przez maklera w czasie hossy, kiedy domy maklerskie hojnie premiują swoich pracowników. Jak to wygląda w liczbach?

Makler zarobki

Maklerzy zarabiają średnio ok. 5000 zł. brutto. Jednak na początku swojej kariery makler zarobki mogą wynieść 2000 zł. brutto. Ta kwota może szybko stać się wyższa, dlatego warto już od początku dać z siebie jak najwięcej. Im więcej pracy włożysz w swoje obowiązki, tym wyższe zarobki osiągniesz. A jest o co się starać, ponieważ zarobki najlepszych maklerów w Polsce w czasie hossy dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak makler zarobki wyglądają nieco inaczej. Miesięczne wynagrodzenie wynosi 6 730 zł brutto. 25% najsłabiej opłacanych maklerów zarabia poniżej 5 120 zł brutto. Natomiast 25% najlepszych maklerów może liczyć na zarobki powyżej 10 940 zł brutto. Najwięcej zarabiają maklerzy pracujący w województwie mazowieckim (średnio 6075 złotych), śląskim (ok. 4765 złotych) i pomorskim (średnio 4600 złotych netto). Niższe zarobki osiągają przedstawiciele tego zawodu pracujący w województwie kujawsko-pomorskim (średnio 3115 złotych), świętokrzyskim (ok. 3000 złotych) oraz lubelskim (ok. 2810 złotych). Biorąc pod uwagę makler zarobki w poszczególnych miastach wyglądają one następująco: najlepiej opłacani są maklerzy z Warszawy, Katowic i Poznania.

Maklerzy poza wypracowanymi zarobkami otrzymują również premie, które niekiedy wynoszą nawet 100 000 zł. Są to oczywiście rzadkie sytuacje, ale nie zmienia to faktu, że są one możliwe. W większości przypadków premia otrzymana przez maklera jest niższa, jednak wciąż zadowalająca i pozwalająca na uzyskanie zarobków wysokości ok. 10000 zł netto miesięcznie.

Aby dołączyć do grona najlepiej opłacanych maklerów warto już na studiach rozpocząć szukanie pracy. Praktyka albo staż w domu maklerskim to świetna okazja, by zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminu. Ponadto umożliwią ci one zdobycie doświadczenia oraz poznanie ludzi z branży, co w przyszłości może być bardzo pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *