Jak inwestować na giełdzie, aby zarobić, a nie stracić?

Jak inwestować na giełdzie, aby zarobić, a nie stracić?

Jak inwestować na giełdzie? Każdej osobie zaczynającej przygodę z giełdą, zależy na generowaniu zysków. Nie ma jednak uniwersalnego przepisy nazarabianie na giełdzie. Na ewentualne zyski ma wpływ wiele czynników, które warto poznać.

Jak inwestować na giełdzie?

Aby rozpocząć granie na giełdzie, należy przede wszystkim założyć rachunek inwestycyjny. Można to zrobić w wybranych bankach, jeśli posiada się tam konto bankowe albo u wybranego brokera. Jednak inwestor wcześniej powinien odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Przede wszystkim jaki poziom ryzyka jest dla niego akceptowalny? Odpowiedź na to pytanie będzie determinować wybór strategii inwestycyjnej, instrumentów finansowych czy też określonych spółek, które będą znajdować się w portfelu takiego inwestora.

Inwestowanie na giełdzie w przypadku osób, które nie są skłonne do ryzyka, powinno być pasywne albo polegać na kupowaniu akcji solidnych spółek dywidendowych. Portfel inwestycyjny takiego tradera, powinien również posiadać część bezpieczną, w której znajdują się np. obligacje skarbowe. Ryzykowna część powinna być ustalana zgodnie z preferencjami i stanowić niewielką część portfela.

Wybór konta maklerskiego

Akcje i pozostałe instrumenty finansowe można nabywać dzięki brokerom. Kiedy inwestor już wie, czego oczekuje od inwestowania na giełdzie, może założyć konto inwestycyjne.

W Polsce istnieje wiele domów maklerskich. Dostępne są różne rankingi, które opisują i oceniają tego typu domy. Inwestor przed założeniem konta maklerskiego, powinien się zorientować, czy określony dom maklerski oferuje te instrumenty, którymi jest zainteresowany. Warto również szczegółowo zapoznać się z regulaminem domu brokerskiego, a także cennikiem prowizji (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-inwestowac-na-gieldzie/). Znaczenie ma również objęcie konkretnego domu maklerskiego nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a także czy nie znajduje się on na liście ostrzeżeń.

Jednym z najważniejszych wyborów, przed jakim stanie inwestor, będzie wybór platformy transakcyjnej. Dzięki nie trader może dokonywać transakcji, ale również uczyć się, gdyż wiele z nich oferuje materiały edukacyjne, które udostępniane są bezpłatnie w ramach platformy. Na co zwrócić uwagę, wybierając to narzędzie?

  • Opłaty, jakie pobierane są np. za wypłatę środków, wysokość spreadów, itp.,
  • Sekcja szkoleniowa – darmowe e-booki, webinary, i inne materiały edukacyjne,
  • Funkcje dodatkowe, które będą ułatwiać traderowi inwestowanie na giełdzie, takie jak kalendarz makroekonomiczny, możliwość otwierania kilku wskaźników jednocześnie, itp.,
  • Dostępność rynków – tak naprawdę im więcej, tym lepiej.

Najpopularniejsze platformy inwestycyjne

Najbardziej znana platforma transakcyjna to MetaTrader 4. Jest najbardziej znana w Polsce, jak i Europie. Można z niej korzystać zarówno w na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Charakteryzuje się łatwością obsługi, stabilnością, bezpieczeństwem i szybkością.

Z kolei MetaTrader 5 to nowsza wersja, która została nieco ulepszona. Wprowadzono m.in. kalendarz makroekonomiczny, czy funkcję buy stop limit. Jeśli kogoś interesuje polska platforma inwestycyjna, to dobrym wyborem może być xStation, która automatycznie zapisuje ustawienia inwestora. Dla doświadczonych graczy dobrym wyborem może być platforma cTrader, która wyposażona została w dostęp do wolumenu rynkowego czy ustawienie skrótów klawiszowych. Bardzo rozbudowaną platformą inwestycyjną jest z pewnością NextGeneration, która posiada niemalże wszystkie możliwe funkcje i dostępna jest zarówno na urządzenia stacjonarne, jak i mobilne.

Jak inwestować na giełdzie? Kilka wskazówek

Przede wszystkim należy inwestować wyłącznie w te instrumenty finansowe, które się rozumie i na temat których posiada się odpowiednią wiedzę. Jeżeli trader nie rozumie, w jaki sposób działają derywaty czy kontrakty terminowe, na początek powinien skupić się na funduszach lub akcjach.

Skuteczne inwestowanie na giełdzie to także dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Oczywiście ulokowanie wszystkich środków w akcjach jednej spółki może wydawać się dobrym pomysłem ze względu na największej potencjalne zyski. Jednak co w sytuacji, kiedy zamiast zysków, pojawia się straty? Z tego względu lepszym pomysłem jest rozłożenie swojego kapitału na kilka albo kilkanaście spółek, a poza tym mieć bezpieczną część portfela, w której będą znajdować się np. fundusze ETF.

Warto również pamiętać, że celem obecności inwestora na giełdzie, jest zarobienie pieniędzy albo przynajmniej ochrona przed ich utratą. Z tego względu decyzje należy podejmować świadomie, również w sytuacjach, kiedy bardzo łatwo dać ponieść się emocjom.

Jak inwestować na giełdzie? Przede wszystkim środkami, które ewentualnie mogą zostać utracone. Ważna jest również wcześniejsza praktyka na koncie demo lub symulatorze, wiedzą, ale także pokora i samodyscyplina. To wszystko w połączeniu z dobrą platformą inwestycyjną, może przynieść traderowi sukces.

Dodaj komentarz