Kredyt na samochód używany – czy warto go brać?

Kredyt na samochód używany – czy warto go brać?

Mało kto wśród Polaków jest w stanie dokonywać dużych zakupów za gotówkę. Widać to zwłaszcza w popularności kredytów hipotecznych https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/– mieszkania i domy są po prostu zbyt drogie, aby zarabiając na przeciętnym poziomie nie musieć zaciągać na nie kredytów hipotecznych. Ten problem nie dotyczy jednak tylko nieruchomości, ale także na przykład samochodów. Da się żyć nie mając własnego pojazdu, ale potrafi to znacznie utrudnić życie, zwłaszcza jeśli od miejsca pracy czy nauki dzieli nas duża odległość. Często więc jesteśmy skazani na zakup auta na kredyt, zwłaszcza, jeśli interesują nas droższe modele. W takim razie na czym polega kredyt na samochód i czy jest on opłacalny? Czy można wziąć kredyt na samochód używany i czy warto to zrobić?

Kredyt na samochód – jak to działa?

Kredyt samochodowy działa na podobnej zasadzie, co kredyt hipoteczny. Również jest to kredyt celowy – a więc zaciągnięty na konkretny cel. W przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych bank nie ingeruje bowiem w to, na co go wydaliśmy, nawet jeśli nie było to zgodne z tym, co deklarowaliśmy we wniosku o kredyt. Co ważne, możemy go dostać nie tylko na zakup nowego pojazdu prosto z salonu. Kredyt na samochód używany jest także jak najbardziej możliwy do uzyskania.

Czy kredyt na samochód się opłaca?

Kredyty samochodowe z reguły są znacznie bardziej korzystnie oprocentowane i ogółem mniejszy jest ich całkowity koszt kredytu niż w przypadku kredytów gotówkowych na tą samą kwotę. Jeśli więc zakup pojazdu za gotówkę odpada, a debatujemy nad tym, czy wybrać kredyt gotówkowy czy samochodowy, nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Różnica może być naprawdę duża.

Niestety, wiąże się to także z pewnymi wadami. Nie wszystkie duże banki oferują kredyty samochodowe, chociaż jest ich na tyle dużo, że jest między nimi konkurencja i dzięki temu można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty. Ponadto banki mogą sobie pozwolić na udzielanie tak tanich kredytów z powodu tego, w jaki sposób są one zabezpieczone. Podobnie jak w kredycie hipotecznym zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka nałożona na nieruchomość, tak w przypadku kredytu samochodowego może to być zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. W obu tych przypadkach niespłacanie na czas kredytu może się skończyć tym, że pojazd zostanie nam przez bank po prostu zarekwirowany. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że nie będziemy mieli problemu z terminowością spłat, nie powinno to dla nas stanowić żadnego problemu.

Rodzaje kredytów samochodowych

Kredyty samochodowe można spłacać na różne sposoby. Najbardziej tradycyjnym jest spłacanie co miesiąc rat kapitałowo-odsetkowych, istnieją jednak także inne rozwiązania. Ciekawą opcją są raty balonowe – są one najniższe na samym początku spłacania kredytu, a najwyższe na końcu. Pojawia się wtedy także możliwość anulowania ostatniej, wysokiej raty w zamian za oddanie auta i zakup nowego na kolejny kredyt. Ostatnią, najrzadziej wykorzystywanym rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt jednoratowy. Działa on na bardzo prostej zasadzie. Wymagany jest spory wkład własny, który wpłacamy na początku, a następnie, po upływie kilku miesięcy lub lat, spłacamy samochód w jednej racie, wynoszącej co najmniej połowę jego wartości.

Co lepiej kupić – samochód nowy czy używany?

Jeśli chodzi o sam aspekt kredytowy, kredyt na samochód używany niczym w zasadzie nie różni się od takiego na auto nowe. Czasami mogą wystąpić drobne różnice na przykład w oprocentowaniu, obecnie jednak nawet kredyty na auta używane nie są szczególnie drogie. Wobec tego debatując nad tym, czy kupić auto z salonu czy z komisu lub od osoby prywatnej, nie trzeba brać pod uwagę kosztu kredytu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Pojazdy używane są znacznie tańsze, ale mogą okazać się bardziej awaryjne lub mieć ukryte usterki. Ten problem znika, jeśli kupujemy pojazd od kogoś z rodziny lub innej osoby bliskiej. Auto z salonu będzie droższe, ale mamy znacznie większą pewność, że będzie nam służyło jeszcze przez długie lata. Tak naprawdę to, co będzie lepszą opcją zależy od naszego budżetu, a także tego, czy jesteśmy gotowi dokładać do naprawy używanego auta, gdyby okazało się, że jednak jest z nim coś nie tak.

Kredyt na samochód używany czy też nowy może być rozwiązaniem bardzo opłacalnym finansowo, jeśli nie stać nas na zakup auta za gotówkę. Jako, że pojazd jest także zabezpieczeniem kredytu, możemy liczyć na stosunkowo niskie oprocentowanie. Wynegocjuj najelpsze warunki kredytowania z Bydgoszcz Habza Finanse.

Dodaj komentarz