Jak sfinansować rozpoczęcie własnej działalności?

Jak sfinansować rozpoczęcie własnej działalności?

Nie da się ukryć, że rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z ogromem kosztów. W każdym przypadku się one różnią, w zależności od naszych planów i profilu działalności firmy. Najczęstsze wydatki to samochody, wynajem lokalu, zakup potrzebnego sprzętu i surowców czy opłacanie pensji pracowników. Musimy być także gotowi na to, że przez pierwsze miesięcy nie dość, że nie zarobimy, to firma prawdopodobnie będzie jeszcze przynosiła straty. Nie każdy ma wystarczającą ilość środków własnych, aby podołać takiemu wyzwaniu. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z marzeń o własnej firmie. W takim razie jakie są metody finansowania nowych działalności?

Czy nowo powstała firma może liczyć na kredyt w banku?

Kredyt dla firm w banku bez wątpienia jest najbezpieczniejszą opcją. Banki są instytucjami operującymi na podstawie bardzo ścisłych regulacji, więc czujemy, że możemy im zaufać. Dodatkowo ich oferty są często bardzo atrakcyjne, na przykład pod kątem oprocentowania kredytów. Niestety, nie jest to rozwiązanie dobre dla początkujących biznesmenów. Niedawno założona firma nie może jeszcze wykazać żadnych dochodów i bank nie jest w stanie ustalić, czy będzie ona w perspektywie kilku lat spłacać dane zobowiązanie. Wobec tego takiego kredytu albo nie dostaniemy wcale albo na znacznie mniej opłacalnych warunkach. Dodatkowo obciążanie budżetu firmowego już na samym początku ratą kredytu może doprowadzić do późniejszych problemów. Wobec tego kredyt dla firm zdecydowanie nie jest dla każdego.

Finansowanie ze środków Powiatowego Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej

Dużą zaletą dofinansowań z PUP czy środków Unii Europejskiej jest to, że są one bezzwrotne pod warunkiem istnienia firmy przez co najmniej rok. Otrzymać w ten sposób będziemy mogli nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jedyna wada takiego rozwiązania jest taka, że będziemy dokładnie kontrolowani i rozliczani z tego, czy rzeczywiście wydaliśmy te pieniądze w sposób wskazany na wniosku. Jeśli jednak nie potrzebujemy ogromnego kapitału, a nawet te kilkadziesiąt tysięcy złotych pozwoli na bezbolesne rozpoczęcie biznesu, jest to świetne rozwiązanie. Cały proces może trochę potrwać i wymagać sporo formalności, ale zdecydowanie warto.

Finansowanie firmy środkami osób trzecich

Tutaj pojawia się kilka różnych możliwości. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się portale crowdfundingowe, gdzie wiele osób prywatnych może nam pomóc sfinansować zaprezentowany pomysł nawet niewielkimi wpłatami. Co ważne, z takimi inwestorami nie będziemy musieli się później dzielić zyskami. Nie każdy jednak zdoła się przebić ze swoim pomysłem. Alternatywą jest pozyskiwanie funduszy od inwestorów indywidualnych (tak zwanych aniołów biznesu) lub grupowych (fundusze VC – venture capital). Minusem jest to, że będziemy kontrolowani przez naszych inwestorów w zakresie podejmowanych decyzji i rentowności przedsięwzięcia. Zanim jednak to nastąpi, żeby w ogóle zainteresować jakiegokolwiek inwestora niezbędny będzie dobry biznesplan.

Jest wiele sposobów na sfinansowanie własnej działalność, więc jeśli nie dysponujemy dużymi środkami własnymi, nie powinniśmy się od razu poddawać.

Dodaj komentarz