Integracja pracowników – moda czy ważny element zarządzania personelem?

Integracja pracowników – moda czy ważny element zarządzania personelem?

Jeszcze do niedawna najbardziej popularny był autorytarny styl zarządzania personelem. To ten, w którym prym wiódł kierownik, a szeregowi pracownicy mieli być poddani i jedynie wykonywać narzucone obowiązki zawodowe. Dzisiaj na szczęście wiele się zmieniło, a podejście do relacji pomiędzy pracownikami oraz przełożonymi a kadrą jest o wiele bardziej elastyczne. Mówi się, że najbardziej optymalny jest demokratyczny styl zarządzania. To taki, w którym pracownicy również mogą podejmować decyzje, a ich zdanie jest ważne dla managerów.

Nie ma wątpliwości, że dzisiaj większość firm przyjmuje właśnie taki styl zarządzania kadrą. Z zachodu przyszła do nas nawet moda na organizację spotkań integracyjnych dla pracowników. Czy to rzeczywiście jedynie trend, a może jednak istotny element, który wpływa nie tylko na dobre relacje i współpracę pomiędzy pracownikami, ale także finalne efekty prosperowania przedsiębiorstwa?

Odpowiadając na pytanie, czy integracja pracowników jest dzisiaj w ogóle potrzebna, a może jest jedynie zbędnym wymysłem managerów z Zachodu, odpowiadamy, że jak najbardziej pozytywnie wpływa na całościową działalność podmiotów gospodarczych. Doskonale wiedzą o tym zarządzający i to dlatego ponad połowa polskich firm organizuje dzisiaj nawet kilka razy w roku ciekawe spotkania integracyjne.

Na jakie spotkania integracyjne warto stawiać?

Pomysły na integrację pracowników są różne. Niektóre spotkania mogą łączyć przyjemne z pożytecznym. Coraz częściej organizuje się na przykład szkolenia otwarte, dzięki którym pracownicy rozwijają swoje kompetencje, ale całe wydarzenie realizowane jest w formie zabawy. Szkolenia mogą być też twarde, czyli dawać szansę na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności zawodowych, a po takiej dawce poszerzania zawodowych kwalifikacji na cały zespół czeka najczęściej atrakcja w formie ciekawej rozrywki. Spotkania integracyjne to bankiety, wspólne wyjazdy, żeglowanie, spływ kajakowy, szkoła przetrwania, wyjście na koncert, do pokoju zagadek, na koncert czy kolację. Wiele zależy od kreatywności organizatorów i celu, jaki chcą takim wydarzeniem osiągnąć. Weźmy pod uwagę, że integracja ma być nie tylko rozrywką, ale także pozytywnie wpływać na relacje pomiędzy wszystkimi pracownikami. Dobrze więc, by jej przebieg angażował wszystkich, dawał szansę na lepsze poznanie się, polubienie, sprawniejszą komunikację oraz relaks i pełne odprężenie od zawodowych obowiązków.

Dodaj komentarz